ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

Hastalığın Oluşumunu Kolaylaştırıcı Faktörler Nelerdir?

      Kıl Dönmesi hastalığının gerek başlamasında gerekse yayılmasında rol oynayan etmenleri kolaylaştırıcı faktörler adı altında 6 ana grupta toplayabiliriz.

      1. Vücudun özellikle de kalçaların kıllı olması ve buna bağlı olarak günlük dökülen kıl miktarının artması olukta serbest kıl birikimini artırarak riski artırmaktadır. Bu durum hastalığın esmer ve kıllı erkeklerde daha sıklıkla görülmesiyle de desteklenmektedir. Ancak seyrek kıl yapılı, beyaz tenli, sarışın kadınlarda da hastalık görülebilmektedir.
         Bu etmeni ortadan kaldırmak amacıyla bölgenin kıl temizliğinin yapılması bu riski azalttığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır. Ancak kendi tecrübelerimiz göstermiştir ki; traş, tüy dökücü vs. tarzındaki temizlik işlemleri istenileni tam olarak verememektedir. Bunun yerine kişisel hijyen kurallarına daha özen göstererek dökülen kılların temizlenmesi daha uygun olmaktadır.

      2. Kişisel yapısal özelliklere bağlı olarak kaba etler arasında yer alan vadinin dar ve derin olması yapısal emici gücün etkisinin daha da belirginleşmesini sağlamaktadır. Bu ise serbest kıllar üzerine olan yapısal emici gücün artmasını ve kılların deri içine girmelerini kolaylaştırarak riskin artmasını sağlamaktadır. Bu durum kabaları daha dolgun, sert olan kişilerde daha sıklıkla görülmesiyle desteklenmektedir.

      3. Kişisel hijyen ve temizlik kuralları çerçevesinde bölge temizliğinin yeteri kadar yapılamaması veya özen gösterilmemesi hastalık için bir risk oluşturmaktadır. Bu durum, serbest kıl ve pamukçuk yumaklarının oluktaki hem miktarlarının artmasını hem de uzun süre bölgede kalmalarını sağlamaktadır. Bu ise kılların direk tahriş edici özelliklerinin belirginleşmesini ve deri içine girmesini kolaylaştırarak riski artırmaktadır.

      4. Hepimizin de bildiği gibi kalçalar dolayısıyla da kabalar arası vucudun en fazla terleyen bölgelerinden birisidir. Hatta gerek bünyesel nedenlere gerekse çeşitli fiziksel egzersizlere bağlı olarak çok daha fazla etkilenmektedir. İşte, bu terleme ve terleme sonucu ortaya çıkan tuz miktarındaki artış; zaten ince olan oluktaki deride, pişik/maserasyon veya tahriş durumunu artırmakta ve bu da dolaylı olarak kılların deri içine girmeleri kolaylaştırarak riski artırmaktadır.
         Dolayısıyla yine karşımıza kişisel hijyen kurallarının yeteri kadar yapılamaması veya özen gösterilememesi çıkmaktadır.

      5. Olukta, orta hatta özellikle de altta, makata yakın yerlerde çatlak, yara veya dikiş izi(skar) olması deri bariyerinin zayıflatmakta veye değiştirmekte ve bu da dolaylı olarak kılların deri içine girmeleri kolaylaştırarak riski artırmaktadır.

         Özellikle ameliyat sonrası tekrarlamalarda en sıklıkla sorumlu kolaylaştırıcı faktördür. Çünkü ameliyat sonrası tekrarlamış hastalık odakları sıklıkla geçirilmiş ameliyat ve buna bağlı olarak oluşan yara hattı boyunca olmaktadır. İşte bu nedenle yeni geliştirilen yöntemlerin amaçları; hastalıklı alanın çılarılmasını takiben oluşan yara hattının, orta hattan  uzaklaştırılması yönünde olmaktadır.

      6. Kalça(popo) üzerine basınç etkisinin uzun süre devam etmesine neden olan sosyal yaşam öğeleri (uzun süre oturarak çalışmak, binicilik vs...) yapısal itici gücün etkisini artırmakta, bu ise kılların direk tahriş edici özelliklerinin belirginleşmesini ve deri içine girmesini kolaylaştırarak riski artırmaktadır. (2. Dünya Savaşı sırasında uzun süreli jeep kullanan askerlerde daha sıklıkla görülmesi üzerine savaş sonrası jeep hastalığı olarak adlandırılmıştır.)

      NOT: Şişmanlığın direk olarak kıl dönmesi hastalığı oluşumu üzerine rolü ispatlanamamıştır. Ancak aşırı kilolularda gerek terlemenin daha fazla ve dolayısıyla bölgesel tahriş özelliğin artmış olmasının gerekse şişmanlığa bağlı olarak oluk derinliğinin ve dolayısıyla emici gücün artmasının yarattığı dolaylı etkiler nedeniyle hastalık daha sıklıkla görülmektedir.  Tabii bu kişlerde hareketsizliğin getirdiği yapısal itici güç artışını da unutmamak gerekir....


Diğer taraftan, tüm bu faktörlere dikkat ederek hastalıktan korunmuş da oluruz.


« « Kıl Dönmesi Hastalığı Nasıl Oluşur? Hastalık Nasıl Seyreder? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
MSN :  basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.