ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) Uzmanı

Paylaş - Yazdır

KABIZLIK

Dışkılamanın niteliği kadar niceliği de önemlidir!..

      Toplumun büyük bir kısmı, “kabızlık” diye tanımladığı şikâyetler nedeniyle geçici olarak zaman zaman veya kalıcı olarak aklı poposunda yaşar. Her ne kadar ayrı bir hastalık gibi düşünülse de bir hastalık değil, şikâyetler bütünüdür. Sıklıkla da yaşam sürecine eklenen çeşitli hastalıkların veya kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ya da "normal" diye bilinen hatalı beslenme ve dışkılama alışkanlıklarının bir sonucu olarak yaşanır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 3 kat daha fazladır ve ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı da artar.

      Ülkemiz dâhil tüm dünyada, hastaların kendi kendine hem teşhis hem de tedavi ettiğini  sanıdığı sıkıntılar topluluğudur. Çoğunlukla tuvalete gitme sıklığında azalma ve/veya dışkıda katılaşma (peklik) odaklı bilgilerle tanımlanır. Bu çerçevede dışkı kıvamını yumuşatıp tuvalete gitme sıklığını artırmak için sıvı ve lifli gıda alımı ile dışkı yumuşatıcı ilaçlar, bitkisel çaylar ve ürünler kullanılır. Fakat dışkılamanın nasıl olduğundan ziyade tuvalet sayısına ve dışkı kıvamına odaklanmanın bedeli; “Karamanın koyunu sonradan çıkar oyunu” misali, yıllar içersinde ödenmeye başlar.  Beslenmeyle ve dışkı yumuşatıcılarla da çözümlenemez hale gelir. Hatta dışkı yumuşak veya cıvık bile tuvalette tam boşalma ve rahatlama hissi elde edilemez.

      Bu süreçte birçok hasta, kabızlık temelinde yaşadığı sorunlar nedeniyle doktor doktor (Dâhiliye, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Kardiyoloji vs…) dolaşır ve çok farklı hastalık tanıları da alır.

      Bu nedenle yaşanan sıkıntılar, ancak ehil bir elde doğru yorumlanıp erken teşhis edilebilir. 

      Aksi takdirde kabızlığın, devam eden kullanıcı hataları ve/veya bilinçsiz tanı-tedavi yaklaşımları nedeniyle işin içinden çıkılamaz hastalıklara ve sorunlar yumağına dönüşmesi kaçınılmaz olur. Yani Aklı kıçında yaşamaya mahkûm olunur...

      Dolayısıyla kabızlıkta, öncelikle kulaktan dolma "NORMAL(?)" kavramları yerine olması gereken "GERÇEK NORMALLER" hakkında bilgilenmek ve bilinçlenmek gerekir. Ancak bu sayede hem farkındalık yaşayıp kullanıcı bağımlı hatalardan kurtulmak hem de bilinçli tanı-tedavi yaklaşımlarına yönelmek mümkün olur.


Güncelleme: ARALIK 2017
  Gerçek Normaller » »

 
Op. Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.