ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
 
ÜCRETSİZ
  Danışma için
  randevu...
0224 235 10 50


Paylaş - Yazdır

Anal Fissür Neden ve Nasıl Oluşur?

      Anal Fissür'ün neden oluştuğuna dair çok farklı görüşler vardır. Bunlar arasında en fazla Mekanik Travma görüşü kabul görür. Bu görüşün temelini makatın itme, gerilme ve bası gibi çeşitli mekanik kuvvetlerle açılmaya zorlanması ve gerilmesi, yani travmaya maruz kalması oluşturur. Makatta travmaya yol açan nedenler ikiye ayrılır.

      1. Dışkılama Dışı Nedenler: Makatta, mekanik travmaya yol açan dışkılama dışı nedenlerin başında Anal Sex (Ters İlişki) gelir. Makat bu esnada, penis veya yabancı cisimlerle travmatize edilir. Yani gereğinden fazla veya kontrolsüz bir şekilde açılmaya zorlanır. Makatta oluşan bu zorlanma, kaçınılmaz olarak tahriş ve çatlak (Anal Fissür) ile sonuçlanır. Anal Seks bırakıldığı takdirde 7-10 gün içersinde kendiliğinden iyileşir. İyileşmiyorsa, altta yatan dışkılama bağımlı nedenleri sorgulamak gerekir.

      2. Dışkılama Bağımlı Nedenler: Normalde, sıkışma hissiyle birlikte tuvalete gidilir. Uygun pozisyon alındıktan sonra dışkının, gevşeyip genişleyen (kendiliğinden) makattan, “gereksiz ıkınma” ve/veya “zorlanma” gibi ek mekanik kuvvetlere ihtiyaç duymadan, yılan gibi kayarak çıkması gerekir. Bu tarz rahat ve sorunsuz bir dışkılama için "dişli çarklar" misali, "Rektum, Pelvik Taban ve Anüs" adı verilen yapıların uyum içerisinde çalışması gerekir.

      Ancak gerek sonradan kazanılmış (hatalı?) alışkanlıkların gerekse yaşam tarzındaki değişimlerin etkisiyle dişli çarktaki uyum bozulur ve dışkılama sürecinde sorun, güçlük yaşanmaya başlar. Bu güçlüğü yenip dışkılamayı rahatlatmak için de devreye gereksiz ıkınmalar girer. Sıklıkla pek farkında olmadan belirginleşen bu gereksiz ıkınmaların sıklık ve şiddetine göre de makat zorlanır, az veya çok travmatize olur.  (Zorlanma=Katmerli gereksiz ıkınma)
      • Tuvalette, gereksiz ıkınmalarda belirginleşme yol açan nedenlerin başında ise Kullanıcı Hatası ile bu hataların devamı niteliğinde olan Hatalı Dışkılama Alışkanlıkları gelir. Çünkü devam eden kullanıcı hataları nedeniyle, dışkılamayı rahatlatan bu düzenekte; hem yapısal hem de işlevsel hasarlar oluşmaya, dolayısıyla Dışkılama Güçlüğü (Dışkı Çıkış Güçlüğü tipi Kabızlık) yaşanmaya başlar. Bu durum, dışkılama sürecinde belirginleşen gereksiz ıkınmaları zorunlu kılar ve "kısır döngü" misali gereksiz ıkınmaların sıklık ve şiddetini artırır.

      Buna rağmen dışkılama güçlüğü yaşayan birçok kişi; düzenli olarak tuvalete gidebildiği ve yumuşak dışkı çıkarabildiği için (kendince?) kabız olmadığını düşünür. Halbuki Rektosel, Anismus, Rektal Mukozal Prolaps /Intussusception gibi hastalıklar nedeniyle bu kişiler; yıllardır yaşadıkları dışkılama güçlüğünün farkında bile değildir.

      • Diğer taraftan, sıklıkla KABIZLIK olarak bilinen “peklik” veya “katı-sert dışkı” durumlarında da dışkı çıkışı güçleşir. Hatta bu durumda çoğunlukla gereksiz ıkınma yetmez ve daha çok “zorlanma” seviyesinde ek mekanik kuvvete ihtiyaç duyulur. Ancak çoğu peklik durumunun hatalı veya sağlıksız beslenme yerine yaşanan dışkılama güçlüğünün bir sonucu olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca patlayıcı tarzda ani dışkılama ile karakterize ishal durumlarında da gereksiz ıkınma düzeyinde ek mekanik kuvvetlere ihtiyaç duyulur.

      • Son olarak beslenmeyi azaltan diyetler, dışkıyı yumuşatan bitkisel ürün veya ilaçlar da zamanla makatı zorlar ve mekanik travmaya yol açar. Çünkü dışkı miktarı ve kıvamı, zamanla ya azalıp katılaşır yada cıvıklaşır. Her iki durum kaçınılmaz olarak gereksiz ıkınma ihtiyacını artırır.

Anal Fissür Nasıl Oluşur?
      Dışkılama sürecinde belirginleşen gereksiz ıkınmalar nedeniyle makat genişlemeye (açılmaya) zorlanır ve travmatize olur. Ama bu zorlanmaya paralel olarak makatta, dışkılama sonrası belirginleşen istemsiz kasılma da olur. “Anal Spazm” adı verilen bu kasılma; bir sonraki  dışkılama sürecindeki gereksiz ıkınma ihtiyacını daha da artırır. Dolayısıyla hem kullanıcı kökenli gereksiz ıkınmaların hem de anal spazmın tetiklediği gereksiz ıkınmaların şiddetine paralel olarak dışkılama sürecinde makatta oluşan sürtünme ve tahriş belirginleşir. Bu durum; sıklıkla makatta yanma-sızlama ve kaşıntı olarak kendini gösterir. Ancak ya önemsenmez yada beslenmeyle geçiştirilir!..
      Sıklıkla pek farkında olmadan ve yıllarca devam eden gereksiz ıkınmalardan makat dışında “pelvik taban ve rektum” adı verilen yapılar da etkilenir. Anismus, Rektosel, Rektal Mukozal Prolaps, Rektal Hiposensitivite gibi Dışkılama Güçlüğüne yol açan ve gereksiz ıkınma ihtiyacını artıran hastalıklar oluşur. Anal Spazm da daha fazla belirginleşir.
      Dışkılama güçlüğü nedeniyle karın şişkinliği ve hazımsızlık ile tam boşalama ve rahatlayamama, sağdan soldan müdahale ile dışkı yumuşatıcı kullanma zorunluluğu gibi sıkıntılar yaşanmaya başlar. Ama makatta (namluda); ciddi ve kalıcı sorunlara yol açmadığı sürece önemsenmez. Ya da tuvalete çıkma sıklığı artırılarak geçiştirilmeye çalışılır.

      Sonuçta dışkılama sürecinde kullanıcı hatası temelinde başlayan gereksiz ıkınmalar; yıllar içerisinde "bardağın yavaş yavaş dolması" misali, iyice belirginleşir. Ancak gün gelir, dışkılama sürecinde yaşanan ishal, peklik veya diyet gibi nedenlerle gereksiz ıkınma ihtiyacında ani artış veya şiddetli zorlanma olabilir. Zaten travmatize olan makat derisi (anoderm), bu ani gerilmeye veya yüklenmeye dayanamaz, çatlayıp yırtılır. Böylece makat ağzında, fissür adı verilen yara oluşur. Yani yavaş yavaş dolan bardak, hızlı gelen son damlalarla aniden taşar. İşte hastaların "hiçbir şeyim yoktu, birden oluştu" tarzı ifadelerinin altındaki gizli gerçek. Makatta oluşan bu çatlak(fissür); ilk etapta AKUT ANAL FİSSÜR olarak adlandırılır.

      Akut Anal Fissür; altta yatan ve dışkılama güçlüğüne yol açan bir veya birden fazla hastalıkla tetiklenmediği takdirde kullanıcı eğitimiyle, 7-10 günde ve kendiliğinden iyileşir.


Anal Fissür'de "daha çok sulu şeyler yiyeyim, az yiyeyim, sadece sebze yiyeyim, iki hap içeyim, krem süreyim, fitil kullanayım, dışkı yumuşatıcı kullanayım..." da geçsin tarzı yaklaşımlar işe yaramaz, daha kötü bile yapabilir.

Güncelleme: Mayıs 2018

« « Anal Fissür (Çatlak) Anal Fissür Nasıl Kronikleşir? » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.