ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anal Fissür Nasıl Kronikleşir? Sonuçları...

      Akut Anal Fissür; Kullanıcı hatası temelinde belirginleşen gereksiz ıkınmaların beslediği kısır döngü süreçlerinde oluşan ani değişimlerin bir sonucudur. Sıklıkla da dışkılama sırasında makatta hissedilen ağrıyla gün yüzüne çıkar.
Kartopu misali...Anal Fissürde kısır döngüler...Anal Fissürde kısır döngüler...
      Dışkılama sırasında yaşanan bu ağrı da refleks olarak makatta kasılmaya (Anal Spazm’a) yol açar ve ağrıyı artırır. Akut Fissür’de yaşanan bu “Anal Spazm<-->Ağrı” kısır döngüsünün, 1-2 hafta içerisinde kırılması gerekir. Aksi takdirde “Kartopu” misali ilerleyen bu döngüye iskemi de eklenir. Yani makattaki fissür (çatlak, yara) hattına giden kan akışı azalır ve akut fissür’ün (çatlak) iyileşme süreci gecikir. Dolayısıyla akut fissür’de müzminleşme (kronikleşme) yönünde sekonder (ikincil) değişiklikler oluşmaya başlar. Nasıl mı?

      Akut Anal Fissür, makat ağzında yüzeysel bir yırtık (Fissür) şeklinde başlayan Fissür hattı, alttaki makat iç kası görünecek şekilde derinleşir, kenarları da kalınlaşır. Ayrıca zamanla Fissür hattının hem makat içindeki ucunda (hipertrofik papilla) hem de makat dışındaki ucunda (sentinel pili, skin-tag) memeleşme olur. Fissür hattında oluşan tüm bu değişikliklere Fissür üçlemesi (Triadı) adı verilir. Akut Fissür’ün iyileşemeyip Kronik Anal Fissür’e dönüştüğünün kanıtıdır.

      Kronik Anal Fissür’ü olan hastaların birçoğu; beslenmeye dikkat edip dışkıyı yumuşatarak veya incelterek idare etmeye çalışır. Ama buna rağmen gereksiz ıkınmalar bitmez. Dolayısıyla Anal Fissür’ün kronikleşme süreci de devam eder ve hastaları "Aklı Kıçında yaşamaya..." mahkum eder. Ama bu süreç, kişiden kişiye farklılık gösterir. Malum hastalık yoktur, hasta vardır!..

      ● Her ne kadar beslenmeyle idare edilebilse de zaman zaman ipin ucu tekrar kaçar ve tekrar ani artış gösteren gereksiz ıkınmalar nedeniyle “tekrarladı” dedirten akut alevlenme dönemleri yaşanır.

      ● Kronik Anal Fissür iyileşemediği sürece, makat iç kaslarına doğru ilerlemeye devam eder ve makat iç kasını yemeye başlar. Makat iç kasındaki bu hasarın derecesine paralel olarak ağrı azalır. Ama makatta akıntı ve kirlenme olmaya başlar. Bu durum conta hasarı (Minör İnkontinens) olarak adlandırılır. Bu süreçteki birçok hasta; azalan veya geçen ağrı nedeniyle anal fissür’ün “geçtiğini” düşünür.

      ● Kronik Anal Fissür iyileşemediği sürece makatın dışkılama sırasındaki esneme ve açılma özelliği azalabilir. Bu durum Makat darlığı (Anal Stenoz) olarak adlandırılır.

      ● Son olarak Kronik Anal Fissür tabanındaki derinleşme süreci, cıvık dışkılama süreçleriyle eşleştiği takdirde Anal Apse’ye yol açabilir. Sıklıkla makatta birden başlayan ağrı ve şişlik (şişkinlik) ile kendini belli eder. Bu anal apse kendiliğinden patlayıp Anal Fistül’e de dönüşebilir. Bu duruma Fistülize Kronik Anal Fissür (Fissür-Fistül) ve/veya Anal Fissür kökenli Anal Apse-Fistül adı verilir.

Şematik olarak Anal Fissürde Hastalığın İlerleme/Kronikleşme Süreci;
Önden
      ;  
Yandan  

     Anal Fissür’de önerilen her türlü tedavi yaklaşımının altta yatan olası kısır döngü süreçlerini dikkate alması gerekir. Aksi takdirde hem kronikleşme süreci hem de daha kötüye gidişat engellenemez.

Anal Fissür kansere yol açmaz veya dönüşmez. Ancak makat derisinden gelişmiş anal kanserler, skin tag’le karıştırılabilir.

Günceleme: Mayıs 2018

« « Anal Fissür Neden ve Nasıl Oluşur? Anal Fissür Belirtileri Nelerdir? » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.