ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anal Fissür'de yaşanan sıkıntılar...

Hastanın fiziksel ve ruhsal sağlığını bozup yaşam kalitesini düşüren
bezdirici bir hastalık olan Anal Fissür'de...

      Hastalar, öncelikli olarak makata, dolayısıyla makattaki ağrı-kanama gibi sıkıntılara odaklanır. Halbuki bu hastaların asıl sorunu kabızlıktır. Ama hastaların çoğu yaşadığı kabızlığı ya önemsemez yada fark etmez.

      Dışkılama Güçlüğü veya Dışkı Çıkış Güçlüğü tipi kabızlıkta, makat sorunlarına ilave olarak karın şişkinliği, hazımsızlık-gaz, tuvalette tam boşalamama ve rahatlayamama, daha bitmemiş-varmış hissi, günde bir veya birden fazla tuvalete gitme, parmakla müdahale gibi sıkıntılar da yaşanır.

Makatta Ağrı; Makattaki çatlak, ağrı sinir uçlarının yoğun olduğu makat ağzı derisinde (anoderm) oluşur. Dolayısıyla dışkılama sırasında cam kesiği gibi batıcı, kesici ve/veya yanma, sızlama tarzında ağrı hissedilir. Ancak bu ağrının türü, şiddeti ve sıklığı, her zaman aynı değildir. Dışkı, kalın ve sert ise batıcı-kesici (cam kesiği) tarzda, yumuşak ve cıvık ise yanma, sızlama tarzında hissedilir. Dışkılama bağımlı bu ağrı, tuvalette başlayıp tuvaletten sonra da devam edebilir.

      Ayrıca dışkılama güçlüğü kökenli Anal Fissür'e; tuvalette kesici ve/veya yanma-sızlama şeklinde başlayıp sonrasında zonklayıcı tarzda devam eden ağrılara daha sık rastlanır. Ancak “Tık, tık…” atan bu zonklayıcı ağrılar; Anal Fissür’den ziyade dışkılama güçlüğü temelinde belirginleşen gereksiz ıkınmaların tetiklediği Anal Spazm (makattaki kasılma) nedeniyle yaşanır. Makatta taş gibi bir şişkinliğe yol açar. Hatta bu zonklayıcı ağrılar, özellikle sulu ve az beslenme sonrası daha belirginleşir.

      Anal Fissür’de özellikle daha kalın dışkılama dönemlerinde kanama da olabilir. Sıklıkla çizgi şeklinde dışkı üzerinde, bir iki damla kadar klozette veya tuvalet kağıdına bulaşmış olarak görülür. Fissür kronikleştikçe veya gereksiz ıkınmalar azaldıkça kanama da azalır, hatta kaybolur.

      Anal fissürlerde ağrının ve gelişen anal spazmın derecesine veya Anismus'a bağlı olarak idrar yaparken yanma-sızlama, hatta yapamama ve cinsel ilişkiden kaçınma gibi sıkıntılara da rastlanır. "Nasıl olur?" demeyin!.. "Müdür" izin vermediği sürece hiç birşey olmaz, olamaz...

      Kronik Anal Fissür’de sıklıkla iç çamaşıra yansımayan ama anal bölgede, hafiften bir ıslaklık hissi uyandıran sızma tarzı kirlenmeye (dışkısız) rastlanır. Hatta bu ıslaklığın neden olduğu tahrişe bağlı olarak da kaşıntı olur. Ayrıca kalın dışkılama sonrası fissür (çatlak) hattında oluşan açılmalar nedeniyle de “kurt kaynıyormuş” gibi bir kaşıntı olur.

      Diğer taraftan Anal Fissür’ü olan hastalarda iç çamaşıra bulaşan kirlenme (dışkılı) olabilir. Hastaların büyük bir kısmı; çatlak ve yırtılma sebebiyle makatta genişleme, bu genişlemeye bağlı olarak da kirlenme olduğunu düşünür. Ancak kazın ayağı hiç de öyle değildir.

     Hastalarda iç çamaşıra da yansıyan bu kirlenmelerin iki sebebi vardır. Ya kronikleşme süreci nedeniyle Anal Fissür ilerlemiş ve makat iç kasları hasar görmüştür. Ya da var olan ama fark edilmeyen ve dışkıyı tam boşaltamama şeklinde yaşanan dışkılama güçlüğünün (Anismus, Rektal Hiposensitivite) bir sonucudur. Defekografi, Anal Manometri ve Endoanal Ultrason gibi ileri tetkikler gerekir.

      Anal Fissür’ün kronikleşme sürecinde makatta ele gelen memeleşme de olabilir. Bu durum, kronik aşamada gelişen skin-tag, yani deri katlantısıdır. Çoğu kez hemoroid memesi olarak düşünülür. Ancak hemoroid memesinin aksine dışkılama sırasında, yani ıkınmayla boyutu şişip değişmez.

      Kronikleşen fissür'de zamanla Anal Apse de gelişebilir. Özellikle cıvık dışkılamayı takip eden günlerde birden başlayan makatta ağrı ve şişlik ile kendini gösterir. Sıklıkla ateş yüksekliği ilave olur ve bir iki gün içinde akıntı ile birlikte rahatlama olur. Sonrasında zaman zaman daha az ağrılı olarak tekrarlayan apse atakları ve pü(irin) akıntıları görülür. (Fistülize Kronik Anal Fissür) Bu nedenle de iç çamaşırda  kirlenme (dışkısız) olur.

      Kronikleşen ve tedavi görmeyen Anal Fissür'de; makatın dışkılama sırasında kendiliğinden esneme ve açılma özelliğinde, zamanla azalma olur. Makat Darlığı (Anal Stenoz) olarak adlandırılır. Ki bunun sonucu olarak da dışkı çapı incelmeye ve tuvalet sonrası müzmin ağrılı (zonklayıcı) saatler gelmeye başlar. Ama oluşan bu makat darlığı; yapısal olabildiği gibi gelişen anal spazm nedeniyle işlevsel de olabilir.

Günceleme: Mayıs 2018

« « Anal Fissür Neden ve Nasıl Kronikleşir? Anal Fissür Nasıl Teşhis Edilir? » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA   Kroki » »
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.