ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anal Fissür Nasıl Teşhis Edilir?

      Anal Fissür (Çatlak) teşhisi; doğal olarak şikayetlerin dinlendiği detaylı sorgulama ile başlar ve anal muayene ile devam eder. Bu süreç; doğru ve eksiksiz bir teşhis için gerekli ama yeterli değildir.

Anal Muayene(Proktolojik Masa)... Anal muayene... Anal Fissür...
Anal Muayene(Sol yan yatar)...

      AnalCerrahi olarak sol yan (Sims) pozisyonda muayeneyi tercih ederiz. Yani hastadan iç çamaşırını dizlerine kadar indirmesi, muayene masasının üstüne çıkıp sol kolunun üstüne yan yatması ve dizlerini karnına doğru çekmesi istenir. Müteakiben hastanın açıkta kalan kısımları delikli bir örtüyle kapatılır. Kadın hastalar, hemşire eşliğinde ve ön tarafı da kapatılacak şekilde muayeneye hazırlanır.

      İyi bir ışık altında, hastanın kalçaları hafifçe aralanır ve makat açığa çıkarılır. Bu esnada makatın gözle görülebilen dış kısmındaki çatlak (fissür) teşhis edilir. Ancak ağrının, dolayısıyla makatın fazlasıyla kasıldığı (Anal Spazm’ın) hastalarda görülmeyebilir. Bu durumda aceleci davranılmaz. Öncelikle ağrının, dolayısıyla anal spazmın azalması için önerilerde bulunulur. Sonrasında tekrarlanır.

      Anal Fissür teşhisinde, özellikle de bir sonraki aşama olan tedavi planlaması açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu ayırıcı tanıdır. Çünkü etkin ve kalıcı bir tedavi planlaması için gerekli olan doğru ve eksiksiz teşhise; ancak ve ancak ayırıcı tanı ile ulaşmak mümkündür.

Doğru ve Etkin bir tedavi planlaması için AYIRICI TANI aşamasında;

     •► Fissürün “Akut(yeni)” veya “Kronik(eski)” olup olmadığı ayırt edilir. Makat ağzında, Anoderm adı verilen ince deride oluşan yüzeysel (çizgisel) yırtık ve çatlaklar Akut Anal Fissür olarak kabul edilir. Krater gibi çatlak kenarlarında kabalaşma ve kalınlaşma, tabanında ise makat iç kasları görünecek şekilde derinleşme gözlenirse Kronik Anal Fissür olarak değerlendirilir. İlave olarak Fissür Triadı çerçevesinde; makat dışında ele gelen memeleşme (sentinel pili, skin-tag) ile makat içinde ise gizli memeleşme (hipertrofik papilla) olup olmadığına bakılır.

     •► Özellikle yan ve birden fazla yerleşimli fissürlerde Crohn gibi bir inflamatuar barsak hastalığı, Tüberküloz, Sifiliz(frengi), AİDS, anal kanser gibi hastalıklar yönünden dikkatli olmak gerekir. Bunun için endoskopik görüntüleme (Kolonoskopi) yöntemlerinden faydalanılır.

     •► Makattaki kasılma (Anal Spazm); Anal Fissür’ün hem oluşmasında hem de tedavisinde önemli rol oynar. Hastadaki Anal Spazm’ın şiddeti; dışardan elle dokunarak veya parmakla içerden muayene edilerek kabaca öğrenilir. Ancak daha detaylı değerlendirme için Anal Manometri ve 3D Endoanal Ultrason gibi tetkikler gerekir.

     •► Diğer taraftan, hastanın farkında olmadan da olsa yaşadığı dışkılama güçlüğü ile dışkılama güçlüğü temelinde belirginleşen gereksiz ıkınmalar, hem Anal Fissür’ün hem de Anal Spazm’ın oluşmasında rol oynar. Ayrıca her tuvalette, bir şekilde devam eden bu gereksiz ıkınmalar Anal Fissür tedavisinde başarısızlığa da yol açar. Dışkılama güçlüğü ile gereksiz ıkınma nedenlerini, özellikle de Anismus varlığını araştırmak için Defekografi, Anal Manometri ve 3D Endoanal Ultrason gibi tetkiklerden faydalanılır.

     •► Makatta ağrı şikâyetiyle gelen ama muayenesinde anal fissür (çatlak) gözlenmeyen hastalarda Anismus, Anal Apse (makat apsesi), Koksidinya, Proktalji Fugas, Levator Sendromu gibi hastalıklar yönünden dikkatli olmak gerekir.

Güncelleme: Mayıs 2018

« « Anal Fissür Belirtileri Nelerdir? Anal Fissür'de Tedavi » »

 
Op.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.