ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

. . : : PROKTOLOJİ (AnalCerrahi-AnorektalCerrahi) : : . .

      Genel Cerrahi’nin sıklıkla KABIZLIK temelinde belirginleşen dışkılama ve dışkılama bağımlı makat sorunları; Proktoloji (Anal-Anorektal Cerrahi) kapsamında ele alınır. Abdest tutma ve dışkılama (boşaltma) işlevlerinde sorunlara yol açan Anorektum ve Pelvik Taban'a ait hastalıklarla ilgilenir.

AnalCerrahi’ye farklı bir bakış...“İceberg(buzdağı)” modeli…

Buzdağının altı... Dışkılama Güçlüğü...
Makatta ağrı, şişlik, kanama vs...
(Hemoroid, Anal Fissür vs...)
Dışkılama Güçlüğü--Kabızlık;
(Rektosel, Anismus,
Pelvik Taban Düşüklüğü,
Rektal Hiposensitivite,
Rektal Intussusception, Rektal Prolaps vs...)
      Anorektal Hastalıklar; altta yatan kabızlığa rağmen sıklıkla makatta ait (ağrı, kanama, şişlik-meme gibi) sorunlarla ifade edilir (su üstüne çıkar). Dolayısıyla da makata ait Hemoroid, Anal Fissür gibi teşhisler alınır ve tedavi planlanır. Ama bu süreçte; gördükleri veya bildikleri (Hemoroid, Anal Fissür gibi) hastalıklarla karar verenler, gör(e)medikleri veya bil(e)medikleri hastalıklara (Rektosel, Anismus gibi) yem olur. Sonuç olarak, devam eden dışkılama güçlüğü (Kabızlık) nedeniyle "Memnuniyetsiz!.." veya "Tekrarladı!.." diyen ya da "Kabız olmamaya (ıkınmamaya) çalışın, lifli beslenin yoksa tekrarlar!.." denilen hastalardan olunur.

      Tüm bu olumsuzluklara rağmen etkin ve kalıcı bir sonuca ulaşmak da mümkündür. Ama bunun için sıkıntılara yol açan hastalıkların/nedenlerin doğru ve eksiksiz bir şekilde tespit edilmesi gerekir.  Bunun en kolay yolu ise “İceberg (buzdağı)” gibi bir bütün olarak düşünmektir.

      "Iceberg (Buzdağı)" modelinde; Buzdağı'nın su üstünde kalan ve görünen kısmını Hemoroid (Basur), Anal Fissür (Çatlak), Anal Apse-Fistül gibi makat hastalıkları, su altında kalan ve görünmeyen kısmını ise dışkılama güçlüğüne (kabızlığa) yol açan Anorektum ve pelvik taban hastalıkları oluşturur. Rektosel, Anismus, Rektal Mukozal Prolapsus-İntussusception, Rektal Hiposensitivite/Dilate Rektum gibi...

Anorektal Hastalıklarda
modern tıbbın sunduğu etkin ve kalıcı bir çözüme (TEDAVİYE) ulaşmak için....
 
1. Hastanın yaşadığı sıkıntıları fark edip önemsemesi ve geçiştirmemesi,,
2. Klavuzun "Muayene ve kolonoskopi" ile yetinmeyip  Defekografi, 3D Endoanal Ultrason ve Anal Manometri gibi tetkiklere sahip veya ulaşabilir olması,
3. Son olarak dışkılama bağımlı bu hastalıklarla tek tek uğraşmak yerine, işlevsel bütünselliği dikkate alan ve dışkılamayı rahatlatan kombine tedavilere yönelmek gerekir.


"The more I learn, the more I realize how much I don't know."  Albert Einstein

Karar Sizin...
 
Gelin, bu düşüncelerimizi ciddiye alın.

Yaklaşık 10 yıldan beri...
bünyesinde yer alan Proktoloji Üniteleriyle sadece ANALCERRAHİ alanında hizmet veren
tek özel merkez.

♦ ♦ ♦ Proktoloji Ünitelerimiz ♦ ♦ ♦

•♦• Anoskopi, Rektoskopi, Fleksbl Rekto-Sigmoidoskopi işlemlerini içeren Endoskopi...
•♦• Makatın abdest tutma (sıkma) ve dışkılama (gevşeme) yeterliliğini inceleyen yüksek çözünürlüklü Anorektal (Anal) Manometri...
•♦• İlaçlı Dışkılama Filmi olarak bilinen ve kapalı kapılar ardındaki tuvaleti gün yüzüne çıkaran Defekografi (İlaçlı Dışkılama Filmi)...
•♦• Anal kanalı çok daha yakından, üç boyutlu ve 360° inceleyen 3D Endoanal Ultrason...
•♦• Makat/Pelvik Taban kaslarını güçlendirmeyi veya gevşetmeyi öğreten Anal Biofeedback Terapi...

Güncelleme: Mayıs 2018
Genel Cerrahi (Proktoloji) Uzmanı

YENİ KALİTELİ YAŞAM ÇÖZÜMLERİMİZ

Yenilikçi, Güvenli, Konforlu ve Kalıcı Hemoroid Tedavisi; LASERÖTESİ TEDAVİ...

      Hemoroidal hastalık (Basur) hemen hemen herkesin hakkında yorum yapabileceği, tedavi olanın da olmayanın da bir türlü memnun kalmadığı bir hastalık olma özelliğini yüzyıllardır sürdürmektedir. İyileşme sürecinde yaşanılan ağrı ile tedavi sonrasında beklentilerin tam olarak karşılanamaması; hasta memnuniyetinin yani, ideal tedavinin elde edilememesinin ana sebepleridir.
Yeni idael tedavi alternatifimiz: "LASERÖTESİ TEDAVİ" .. devamı »

Rektosel Hastalığının tedavisinde LASERÖTESİ TEDAVİ farkı...

      Ancak çoğu bayan bu aşamada "Kabızlığım var", “Çatlak var” veya “Basurum var” diyerek gelir. Ama asla “Rektoselim var” diyerek gelmez.
Dolayısıyla gelenlerin bir bölümü hazımsızlık, kabızlık, barsak tembelliği gibi teşhisler alarak yıllarca ilaç tedavisi görür. Diğer bir bölümü ise Basur ve/veya Çatlak teşhisi alarak ya ilaçla idare eder ya da ameliyat olur.
Dışkılama sorunu yaşayan bir kadının anüs ve rektumu yani çıkışı, detaylı sorgulama ve muayene ile komple değerlendirilmeli ve komple tedavi edilmelidir. Başarı, ancak bu şekilde elde edilebilir... devamı »

Kıl Dönmesi Tedavisinde TEZCAN OPERASYONU ile farkı yaşayın...

      Dikkatinizi çekeceği üzere; hem hastalığın oluşum mantığındaki değişimlere hem de yıllar içinde geliştirilen tedavi tekniklerine rağmen istenilen sonuçlar alınamamış, az veya çok nükslerin önüne geçilememiştir.
      Dolayısıyla da yeni, ideal tedavi arayışları devam etmektedir. İşte bu arayış sürecinde FLAG EKSİZYONU VE FLEP ROTASYONU "TEZCAN OPERASYONU" adını verdiğimiz bir teknik geliştirdik...... devamı »

Dışkılama Güçlüğü ve Anal Hastalıklar

    Dışkılama güçlüğü yaşayanlar; düzenli olarak tuvalete gittiklerini ve kabız olmadıklarını ifade ederler.
    Ancak sorgulama biraz detaylandırıldığında tuvalette uzun süre kalma, daha varmış hissi ile kalkma, ıkınma, parmakla müdahale, makatta kanama, dışkı yumuşatıcı veya lavman kullanımı gibi çıkış güçlüğü bulgular veya bunu yenmeye yönelik hamleler saptanır... devamı »

NASIL ÇALIŞIYORUZ? NELER YAPIYORUZ?

Öncelikle "Niye AnalCerrahi? Proktoloji?" sorusuna ANAL CERRAHİ ve KOLOREKTAL CERRAHİ kavramlarını ele alalım.
Hasta açısından Kolorektal Cerrah ile AnalCerrah arasındaki en belirgin fark; cerrahın öncelikli tedavi beklentisidir. Yaşam Süresi mi? Yaşam Kalitesi mi? .. devamı »
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.