ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (180) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (10) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (32) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (7)
Genel Anlamda... (116)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ...36
Rumuz: ahmetyıldırım1993 31.05.16, 13:25
4 gün önce lazerle tromboze olan hemeroidlerimi aldırdım acım hiç olmadı ufak tefek batmaları saymıyorum ama tuvalete ne zaman gitsem sadece kan akıyor ve çıkıyorum ilk 2 gün rahatlamanın verdiği etkiyle yemek yedim ama şimdi sadece çorba içiyorum ben bu içimdekileri nasıl çıkarıcam ?
Cevap: (01.06.16, 05:58)

     Araba alırken bile önce servis durumunu sorarız değil mi? Sizin de durumunuzu doktorunuzla görüşmeniz çok daha uygun olacaktır.
     NOT: Mail adresiniz sallama veya geçersiz olduğu takdirde sizi haberdar edemeyiz. Sadece siteden takip edebilirsiniz.
Rumuz: Viktorlol 30.05.16, 13:11
Hocam 50 gün önce spinal anestezi yöntemiyle ameliyat oldum tuvalete günlük iki kere bazen 3 kere gidiyorum.ve sıkıntılı yapıyorum tuvaletten sonra ağrılarım var bazen kanamada oluyo tuvalet sonrası hocam tam olarak normal hayatıma ne zaman dönerim artık çok sıkıldım şimdiden teşekkürler
Cevap: (31.05.16, 01:24)

     Hemoroid ameliyatı sonrası ilk bir ay sıkıntılıdır. İlave olarak da devam eden 2-3 aylık dönemde günlük olağan yaşamı kısıtlamayan hafif dozlu sıkıntılar olması beklenen bir durumdur.
     Ancak günlük yaşamı etkileyen sıkıntılar bir şekilde devam ediyorsa o zaman düşünmek gerekir. Ya gereksiz ıkınmayı artıracak yeni beslenme ve dışkılama alışkanlıkları edinilmiştir ya da bir şekilde gereksiz ıkınmalar devam ediyordur. Çünkü gereksiz ıkınmalar devam ettikçe makat zorlanır ve sorunlar belirginleşir.
     Bu çerçevede öncelikle beslenme ve dışkılama alışkanlıklarınızı norm standartlarına çekmeniz gerekir. Beslenmeyi katı ağırlıklı olacak şekilde artırın, dışkı yumuşatıcı kullanmayın, iyice sıkışmadan tuvalete gitmeyin ve günlük tuvalete çıkma sıklığınızı azaltın, diafram nefes eşliğinde dışkılamayı öğrenin...
     Tüm bunlara rağmen sonuç alınamıyorsa farkında olduğunuz veya olmadığınız dışkılama güçlüğünü araştırmak için defekografi, anal manometri, endoanal usg gibi ileri fizyolojik tetkiklerle dışkılama alışkanlıklarınızı test etmek gerekir.
     Ki hemoroid ameliyatı olma gereksinimi duyduysanız zaten yıllardır devam eden ama farkında olmadığınız hatalı dışkılama alışkanlıklarına, dolayısıyla da gereksiz ıkınmalara sahipsiniz demektir.
Rumuz: Oğuzhan 19.05.16, 03:56
Hocam merhaba . Ben bundan 10 gün önce genel cerrahi uzmanına anal fissür şüphesiyle gittim . Tuvalette çok kötü acı ve sonrasında ağrı oluyordu . Fakat muayeneden sonra doktor bana herhangi bir şey olmadığını söyleyip 1 ilaç ve krem ile geri gönderdi . O bahsettiğim acı geçti fakat akabinde anüsün sol iç tarafıns doğru ceviz büyüklüğünde bir kütle meydana geldi . İlk gün çok can yakmadı fakat şu 3 gündür yürürken dahi canımı acıtıyor bazen geceleri şişiyor ve ağrı sızısı çekilmez oluyor . Tuvaletten sonra da aynı şekilde şişip zonkluyor . 1 damla bile kan tespit edemedim basur mu değil mi anlayamadım sizce sorun nedir ? Şimdiden teşekkür ederim .
Cevap: (19.05.16, 14:33)

     Farkında mısınız bilmiyorum ama makatınız bir şekilde sorun yaratıyor. o yüzden sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmaktan önce bu sorun niye oluyor diye sormanız çok daha akıllıca olacaktır. Çünkü büyük bir olasılıkla doğru diye bildiğiniz hatalı dışkılama alışkanlıklarına (kullanıcı hatalarına) sahipsiniz ve makatı zorlamaya inatla devam ediyorsunuz....
     Mevcut sorununuzun ne olduğunu söyleyebilmek için muayene olmanız gerekir. Çünkü makatta benzer sıkıntılara sebep olan birden çok hastalık vardır...
Rumuz: Smr 08.05.16, 22:01
Hocam merhaba. Sitenizde belirtiğiniz dışkılama sınıfınlamasına göre uzun zamandır 5. Tip şeklinde ancak günde 1 defa ve her sabah dışkılıyorum.Yapılan kolonıskopilerde herhangi bir iltihabi barsak hastalığımın bulunmadı ancak şikayetlerimin huzursuz barsak sendromu tariflediği söylendi.Bununla birlikte hemorid ve anal fissur ameliyatları geçirdim. Sürekli gunde bir defada olsa 5. Tip şeklinde dışkılamam fissur veys hemorid hastalığımın nüksetmesine sebep olabilir mi? Bunun için napmalıyım.Bu durumun sebebi anal darlık olabilir mi? Bir çok dr. tarafından parmakla muayene edildim ve belirttiğim gibi tam kolonoskopi yapıldı.Hiçbir dr taeafından anal darlık ile ilgili bişe söylenmedi.Boyle bişey olsa dr.lar bunu teşhis edebilirmiydi?
Teşekkürler..
Cevap: (08.05.16, 23:40)

     Geçirmiş olduğunuz hemoroid ve fissür ameliyatlarını da düşündüğümüzde mevcut dışkı tiplemeniz de günde bir defa çıkarsanız; dışkının ilk kısmın tıkaç misali daha katı oluyordur. Ama bir gün önce günde iki defa çıktıysanız ertesi sabah bu tıkaç olmaz.
     Muhtemelen bir şekilde devam eden dışkılama güçlüğünüz var. Ama bu size belirgin sıkıntı yaratmıyorsa sorun yok. Mümkün olduğunca diafram nefes eşliğinde, gereksiz ıkınmalarda uzak dışkılamayı hedefleyin...
Rumuz: idea 21.04.16, 02:06
Levent Bey mrb.İstanbul'da yaşıyorum 36 yaşındayım.yaklaşık 14,15 ay önce hemorid ameiliyatı oldum.Acık ameliyat yapıldı ve doktorum 3 iç hemorit tespit ettiğini ve cerrahi yöntemle aldığını dile getirdi. Üzüm salkımı şeklindeymiş diye ifade etti.Ameliyat sonrası sıkıntılı ve acılı geçti.2 hafta sonra kontrole gittiğimde doktoruma tekrar bir şişlik gördüğümü dile getirdim.Kendisi ödem olduğunu söyledi.Fakat bu şişlik zaman içinde daha çok büyüdü ve ağrılarım devam ediyor ve kanamada başladı.Üstelik ameliyattan sonra anal bölgemde çok daralma meydana geldi.Tuvalete çıkma zorluğu çekiyorum bu yüzden.Kabızlığım için ise bir sürü çay diyet vs. kullanıyorum ama kısa vadede işe yarıyor bunlar sadece.ıkınmadan dışkı çıkarmak nederdeyse imkansız oldu..Bu darlığında bunu daha çok arttırdığını düşünüyorum.Oluşan şişliğin ebatı bir bilyeden biraz büyük.ağrım coğu zaman gün boyu devam ediyor.Tekrar ameliyat olmaktan korkuyorum doğal olarak.Açıkçası ameliyat olduğuma bin pişman durumdayım.Aynı doktora görünmekte istemiyorum..Bana bu konuda yol gösterirseniz sevinirim.En azından ne yapmam gerekiyor bundan sonrası için.Tekrar ameliyat olmamı mı öneririsiniz yoksa başka bir tedavi yöntemi var mı bilmek istiyorum. iyi çalışmalar
Cevap: (21.04.16, 04:26)

     Neden-Sonuç ilişkisi dahilinde olmuş olduğunuz hemoroid ameliyatının sadece bir sonuç olduğunu, altta yatan ve devam eden dışkılama güçlüğü nedeniyle makatın zorlanmaya devam ettiğini düşünmekteyim.
     Bu çerçevede Defekografi, Anal Manometri ve 3D Endoanal USG gibi tetkiklerle araştırılmanız gerektiğini, bu sayede dışkılama güçlüğüne yol açan Rektosel, Rektal Intussusception, Perineal Descent, Rektal Hiposensitivite, Anal Spazm gibi hastalıkların ortaya konabileceğini düşünmekteyim.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ...36
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.