ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (180) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (10) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (32) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (7)
Genel Anlamda... (116)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...36
Rumuz: MEHTAS 30.03.16, 02:34
hocam merhaba, 6 ay önce makatta cı nedniyle doktora gittim çatlak dendi çeşitli ilaçlarla tedavi oldum ancak tekrarladı tekrar yine ilaç kullandım eskiye nazaran iyi olmakla beraber bi gün makatta şişlik ve ağrı farkettim biraz bastırınca iltihap ve kan geldi. daha sonra emar çekildim ancak emarın sonucunda "anal kanal distal anterior kesiminde mukozada ödematöz sinyal değişiklikleri izlenmiştir. Ancak belirgin fistül traktı saptanmamıştır" yazıyordu ama doktorum ameliyat olmam gerektiğini söyledi. bende başka bir profesöre gittim oda restoskopi çektirdi ve soncunda anal fistül saptanmıştır. yazıyordu. hocam siz de muhtemelen ameliyat diceksiniz ama sonucundan çok korkuyorum basit bir fistül olduğunu söyledi doktor iğne ucu kadarmış ama abdest tutatama ve gaz kaçırma basit fistül ameliyatındada olurmu ne fikir verirsiniz
Cevap: (30.03.16, 06:31)

     Sanırım yıllardır var olan ama farkında olmadığınız bir dışkılama güçlüğünüz ve buna bağlı olarak da zaman zaman yaşadığınız makat sorunlarınız vardı. Bu süreç sizi zamanla makatta çatlağa, çatlakta da zamanla apseleşme ve fistülleşmeye götürdü. Diğer taraftan devam eden dışkılama güçlüğünüz nedeniyle de makat ağzında şişlikler belirginleşti.
     Her iki muayenenizin de sonucu ameliyat ama ne ameliyatı olacaksınız? Anal fissür temelinde gelişen apse ve fistüller genel olarak basittir. Ama kesin değildir. Basit fistüllerde sıklıkla fistülotomi adı verilen ameliyat tercih edilir. Bu ameliyat ister istemez az da olsa kas hasarına neden olur. Ama bu hasar; çoğu hastada var olan kas gücü nedeniyle tolere edilebilir, yani sorun yaratmaz cinstendir. Fakat bazı hastaların kas güçleri yeterli olmadığında sorun yaratabilir.
     Diğer taraftan altta yatan dışkılama güçlüğünüz bir şekilde devam ettiği sürece makattaki sorunların da farklı adlarla devam etmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Bu nedenle sizin defekografi, anal manometri ve endoanal usg gibi tetkiklerle de araştırılmanız ve tüm bu incelemeler sonucunda tekrar ele alınıp tedavi planalamanızın ona göre yapılması, dolayısıyla bir taşla iki kulş vurma misali, belki de aynı anda birden fazla hastalığa yönelik ameliyatları olmanız söz konusu olabilir.
Rumuz: Leyla1 14.03.16, 04:01
Basur hastaligi var 3tane doktor ameliyatlik deyil dedi kullandigim ilaclar ise yaramiyor yardimci olurmusunuz
Cevap: (14.03.16, 04:18)

     Beslenme ve dışkılama alışkanlıklarında yapılan uygun düzenlemelere rağmen sıkıntılar bir şekilde devam ediyorsa; dışkılama güçlüğünüz bir şekilde devam ediyordur. Yani gereksiz ıknmalar olmadan, karnınızı sıkmadan dışkı çıkaramıyorsunuzdur.
     Bu durumdaki hastaların basurdan ziyade öncelikle dışkılama güçlüğü yönünden ele alınmasının daha uygun bulmaktayız. Bu çerçevede hastaların öncelikle defekografi, anal manometri, endoanal usg gibi tetkiklerle incelenmesi gerekebilmektedir.
Rumuz: Nedim 19.02.16, 01:36
İyi günler hocam. Yaşım 24 2 yıl falan hatta daha fazla oldu sanırım. Şikayet:Dışkıla birlikte kan pempe renkte gelmesi,elimde şişkinlik yastık oluyor 1-2 adet elimle itiyorum düzeliyor.Yanma ve ağrı çok çok hafif. Sanırım ilaçların çok fazla etkisi yok. Kullandıktan 1 ay veya 1-2-3 hafta sonra tekrar oluyor. Genel cerrahi anaskopi muaynesi oldum. Doktor 2.derece iç hemoroid olduğumu söyledi.ilaç verip Klasik ameliyat önerdi. 2. bir doktora daha gittim muayne edip ilaç verip etkisini görmediğinde lazerle tedavi önerisinde bulundu iyileşecek miyim dedi evet olacaksın dedi. Şimdi ne yapmam lazım sayın doktor bey bir türlü anlam veremdim. yardımcı olur musunuz ? Siz ne öneriyorsunuz ameliyatsız tedavi istiyorum,iyi ve kesin sonuç için hangi tedavi önerirsiniz. İyi günler.
Cevap: (19.02.16, 14:01)

     Aldığınız teşhisler doğrultusunda yaşadığınız sıkıntıların hemoroid kökenli olduğunu düşünüyor, dolayısıyla da hemoroid için kesin çözüm sunan ameliyatsız bir tedavi düşünüyorsunuz.
     Ama arabanızı asfalt yerine yol diye bildiğiniz dağda taşta kullanmaya devam ettiğiniz sürece; arabanız ne tür bir tamir (hemoroid tedavisi) görse de kalıcı bir çözüm olamaz.
     O yüzden size asıl önerim; hemoroid, yaşadığınız sıkıntıların nedeni olduğu kadar dışkılama güçlüğünün de bir sonucudur. Aksi takdirde sizde tekrarladı diyen veya kabız olmamaya çalışın kabızo lursanız terkarlar denilen hastalardan olabilirsiniz... Daha detaylı bilgilendirme mail adresinize gönderilmiştir.
Rumuz: Ozlem 15.02.16, 19:20
Selam hocam ben 5 gun once genel aneztesi ile ameliyat oldum hem ic hem dis hemoroitden ilk gun fazla bisey hissetmedim ama sonraki gunler korkunc acili geciyor ucuncu gunde hemoroit memesi gibi sislikler olusmaya basladi ve agri daha fazlalasmaya basladi (agri kesiciler , antibiotik ve lactulose solutoon vs ilaclar kullaniyorum) ve islaklik akinti gibi seylerde var oturma banyolari felanda yapiyorum ama cozum degil gibi bu sislikler ne zaman iner diye merak ediyorum simdiden tesekkurler zaman ayirdiginiz icin
Cevap: (16.02.16, 03:46)

     Ameliyat sonrası dönemde yaşanan veya yaşanacak olası durumları, sıkıntıları veya kafanıza takılanları doktorunuzla görüşmeniz çok daha uygun olacaktır. Çünkü mevcut hastalınızı ve bu hastalığı tetikleyen size ait özellikleri bilen kişi doktorunuzdur.
     Diğer taraftan, hemoroid anal fissür gibi makat hastalıklarında tedavi kadar tedavi sonrası süreç de önemlidir. O yüzden her türlü tedavi planlamasına giderken hekiminizden alabileceğiniz desteği de hesaba katmalısınız. Servisi olmayan bir araç alıp kullanır mısınız?
Rumuz: bulut123 31.01.16, 12:51
ilk ameliyatımı 9 yıl önce ikinci ameliyatımı 1 yıl önce oldum bazen akıntım oluyor ve sancım hiç geçmiyor uzun süreli oturamıyorum soguk tetiklermi bazen dışarıda çalışıyorum kabız deilim iki üç kez dışarı çıkıyorum kilo problemim yok acaba ameliyatımmı başarısız oldu ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz krem filan kullanmıyorum ne yapabilirim şimdiden teşekkürler
Cevap: (01.02.16, 04:51)

     "kabız deilim iki üç kez dışarı çıkıyorum" tarzı bir önyargınız var ama niye günde iki üç defa tuvalete gidiyorsunuz. Dışkıyı tam boşaltamadığınız için gidiyor olabilir misiniz? Dolayısıyla dışkılama güçlüğünüz, yani dışkı çıkış güçlüğü tipi bir kabızlığınız olabilir. Çünkü her ne kadar günde bir iki defa tuvalete gidiyor ve yumuşak dışkı çıkarıyor olsanız da dışkılama sırasında karnınızı sıktıkça dışkı çıkıyorsa, kendiliğinden çıkmıyorsa bu da bir kabızlık halidir. Var olan bu dışkıalama güçlüğü nedeniyle belirginleşen ıkınmalarla da makatı zorluyor ve makatta sorunlara yol açıyor olabilirsiniz...
     Ki bu süreçte geçirmiş olduğunuz ameliyatlara rağmen sonuç alınamıyorsa bir şekilde ıkınmalarınız devam ediyordur. O yüzden defekografi, anal manometri, 360 derecelik endoanal usg gibi tetkiklerle araştırılmanız gerektiğini düşünüyorum.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...36
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.