ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (180) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (10) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (32) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (7)
Genel Anlamda... (116)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ...36
Rumuz: Cici 30.01.16, 07:43
Ameliyat olalı 40 gün oldu.Yolculuk yaptığımda tuvalet alışkanlığım değiştiği için ameliyatı yapan doktora değilde bulunduğum yerde proktolog olmayan bir doktora muayene oldum.Acıdan dolayı parmakla muayene edemedi.Gözle muayenede fissür oluştuğunu bununda spazma yol açtığını söyledi.Ayrıca içeride oluşan yara dokusunun sert ve büyük olup buna yol açabileceğini söyledi.R...derm krem verdi.Sıcak suya da devam ediyorum.Sizin başka bir öneriniz varmı?Ayrıca buz kompres uygulamanın bir faydası olurmu?Tşk.ederim.
Cevap: (30.01.16, 14:14)

     Ameliyatınız gerçekleştiren hekim proktologi ise sizin defekografi, anal manometri ve endoanal usg gibi tetkikleriniz de ameliyat öncesi yapılmıştır. (Herhalde?) Bu tetkikler de yapıldığı halde sadece hemoroid çıktı (ki genellikle çıkmaz) ve sadece hemoroid ameliyatı olduysanız 40 gün sonrasında bu tip bir sorunlar karşılaşmamanız gerekir.
     Diğer taraftan, he nekadar şimdilik yolculuğu bahane göstererek beslenmenizdeki değişime kılıf bulmuş olsanız da zaten ameliyat sonrasında size önerilen beslenmeyi uzun süre devam ettirmeniz mümkün değildi. Ayrıca ameliyat sonrası önerilen yumuşak beslenmeler sonrasında bahsettiğiniz şekilde makatta darlık gelişmesi kaçınılmazdır. Bir de hastada dışkılama güçlüğü, yani dışkı çıkış güçlüğü tipi bir kabızlık da varsa belirginleşen gereksiz ıkınmalar nedeniyle tetiklenen anal spazm bu darlığı belirginleştirir. Bu durumdaki hastalara da sıklıkla makattaki spazmı azaltmak ve darlığı açmak için kas gevşetme (LİS) ameliyatı önerilir.
     Ancak tüm bü süreçlere girmeden yapılmadıysa bu tetkikleri öncelikle yaptırmanızı öneririm.
    
Rumuz: Cici 19.01.16, 03:00
Merhaba, 1 ay önce basur ameliyatı oldum.Tuvaletimi yaparken batma oluyo.Birde dışkımın içine karışık kan oluyo çok değil.Bu ameliyatı olanların ne kadar sürede batmasız kansız tuvalete çıkması beklenir?Geç iyileşen yaraların darlık oluşturabileceği belirtiliyor.Ne kadar geç ifade ediliyo?Tşk.
Cevap: (19.01.16, 03:22)

     Tedavi sonrası süreçle ilgili bilgilendirmeyi doktorunuzdan almanız çok daha uygundur. Çünkü hastalığınızın ne aşamada olduğunu ve ne yapıldığını bilen kişi doktorunuzdur. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastalığın durumuna ve uygulanan tedavi türüne göre farklılık gösterir.
     Diğer taraftan, bayanlardaki basur gibi makatta oluşan problemlerin altında sıklıkla rektosel gibi dışkılama güçlüğüne (dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlığa) yol açan hastalıklar bulunabilmektedir. Bu hastalıklar; uygulanan hemoroid tedavileri sonrasında devam eden gereksiz ıkınmalara yol açarak hem iyileşme sürecini geçiktirebilir hem de tekrarlama adı altında sorunlara (ağrı, kanama gibi) yol açabilir. Bu nedenle hemoroid gibi makat sorunları olan hastalarımızı tedavi işlemine girmeden önce defekografi, anal manometri, endoanal usg gibi tetkiklerle de araştırmaktayız.
Rumuz: Semrağ 28.12.15, 23:53
Hocam merhaba açık hemoroid ameliyatı oldum aradan 1aya yakın bi süre oldu ne Zaman baharat yada acı tüketebilirim ?
Cevap: (29.12.15, 03:18)

     Kendi hastalarımıza tedaviden 2-3 ay sonra her türlü baharatı serbest bırakmaktayız. Ancak kendi doktorunuzun bu konudaki önerilerini dikkate almanız çok daha uygundur.
Rumuz: Serri 27.12.15, 04:03
Hocam tekrar mrb....Sorulan her soruya ivedi cevap vermeniz sitede belirttiginiz gibi hastalar ameliyat sonrasinda istedikleri zaman arayip bana danisabilirler sozunun ne kadar dogru oldugunu net bir sekilde ortaya koymakta. Anlayisiniz ve ilginiz guven verici. Tesekkur ederim. Size bir sorum daha olacak. Ameliyat olali 5 gun kadar oldu. Makatin sag ve sol kadranlarindan disari 1-2cm uzunlugunda siyah ipler sarkmakta, bugun ciktilar. Bu normal midir? Normalse uclarindan kesip kisaltmamin bir sakincasi varmi? Tekrar tesekkurler
Cevap: (27.12.15, 11:42)

     Daha önce de belirttiğim gibi tedavi görmüş hastaların sorularını doktoruyla görüşmesi çok daha uygundur.
Rumuz: Serri 26.12.15, 10:27
Hocam merhaba.... 3 gun once ultrasonik dissektor ile ameliyat oldum. Dox...m, bi..ral ve arve...s ilaclarini kullaniyorum. Defekasyon sonrasi agrim inanilmaz boyutta ve bacaklarima vuruyor. Sanki surekli bacaklarimi hareket ettirmek ve tepinmek gibi yanlis bir komut gidiyor bacaklarima(huzursuz bacak sendromu). Ameliyat bolgesinde tum kadranlarda odem var. Agri kesici igne bile yetmiyor neredeyse!! Agrim 1 saat kadar surunduruyor. Sonra geciyor ve kabul edilebilir duzeyde bir rahatsizlik hissine donuyor. Dis hemoroidler alindi ve bir memeye bant takildi. Agrinin bu boyutta olmasi sizce normal mi? Doktorum bu durumun normal oldugunu biraz sabirli olmam gerektigini soyluyor. Normalde dayanikli ve sabirli bir insan olmama karsin agrinin boyutu beni bir seylerin ters gittigi yonunde endiselendiriyor. Olasi bir problemmi soz konusu yoksa gerceketen iyilesme sureci boyle ilerleyen talihsiz bir hastamiyim sizce?
Cevap: (26.12.15, 11:12)

     Adı ne olursa olsun, özellikle dış hemoroidleri de içerecek şekilde uygulanan hemoroid ameliyatları sonrasında ilk bir iki haftalık dönemde hastaların hekimlerini hürmetle(?) anmaları kaçınılmazdır. Bu aşamada, ağrıyı azaltmak için önerilen ağrı kesici iğneyi tuvalete çıkmadan önce yaptırabilirseniz ağrıyı daha dayanabilir hale dönüştürebilirsiniz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda devam etmeniz çok daha uygundur...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ...36
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.