ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (184) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (13) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (33) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (8)
Ne yapmalıyım? (33)
1 2 3 4 5 6 7
Rumuz: Mia 27.07.18, 07:56
Merhaba dr bey.Bana anal fistül teşhisi konuldu istenilen MR sonucu şu şekildedir... Belirgin aktif fistül traktı seçilememektedirr.İnternal sfinkter düzeyinde saat 6 ve. 7 hizasında düzensizlik vardır.Bu seviye sonrasında intersfinkterink bölgede özellikle saat 6 komşuluğunda inflame sinyal değişiklikleri ve anal kanala uzanan ince lineer düşük aktiviteli trase görünümü izlendi.Bulgular düşük aktiviteli geçirilmiş grade 1 intersfinkterink perianal fistül? açısından anlamlı olabileceği gibi bu düzeyde kronik fissür ekartasyonu önerilir.Çok teşekkür eder başarılar dilerim
Cevap: (30.07.18, 01:21)

     Mr sonucunda da ifade edildiği gibi muhtemelen anal fissür zemininde gelişmiş anal fistül durumu söz konusu... Ancak buradaki asıl sorun ne fissür ne de fistül... Asıl sorun sizde yıllardır var olna ve farkında olmadığınız dışkılama güçlüğünüz (dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlığınız gibi durmaktadır. O yüzden sizin durumunuzda olan hastaların öncelikle dışkılama güçlüğü yönünden ele alınması ve gerektiği ölçüde defekografi, anal manometri ve endoanal ultrason gibi tetkiklerle değerlendirilip komple bir tedavi planlamasına alınması gerektiğini düşünmekteyiz. Aksi takdirde, yani sadece fissür ve veya fistül tedavileri sonrası dışkılama bağımlı makat sorunları devam edebilir.
Rumuz: Hsnyldrm 17.03.18, 07:14
İyi çalışmalar diliyorum . Alt batın (perianal bölgeye) mr ı çektirdim sonuç:perianal bölgede sağda ince belli belirsiz intersfinkterik küçük fistül traktı izlenimi mevcut olup,perianal abse formasyonu izlenmemiştir. Şeklinde bir sonuç çıktı hocam benim ameliyat olmama gerek var mı
Cevap: (17.03.18, 12:34)

    Sizin durumunuzda olan hastaları, Pelvik MR yarine oksijenli su (hidrojenperoksit) destekli 3D Endoanal Ultrason ile incelemeyi tercih ederim. Muayene bulgularını da dikkate alarak hastanın tedavi gerekliliğini değerlendirir ve sonuca varırım... Tüm bu sürece girmemiş bir hastaya, sadece MR bulgularına göre ameliyat kararı verebilmek mümkün değildir. Doktorunuzla görüşmenizi öneririm.
Rumuz: Kadin 06.11.17, 06:46
Merhabalar hocam size bi konuda fikir almak istedim ben 1 ay önce perianal fistülden ameliyat oldum. İyi bir doktora ameliyat oldum ve yara açıkti teknik olarak açık ameliyatti. Ameliyat sonrası bana kanalı göremediğini o bölgeyi temizledğini söyledi. Kanal olduğu halde gözükmeme ihtimali nedir? Ya da kanal yok mu? Şimdiden teşekkür ederim hocam.
Cevap: (07.11.17, 06:19)

     Ameliyat olmuş bir hasta hakkında yorumda bulunmak uygun değildir. Ancak dokturunuz; iç deliğinin olmadığını, o yüzden de sadece dıştan temizlik yaptığını anlatmaya çalışmış olabilir.... Doktorunuzla detaylı görüşmenizi öneririm..
Rumuz: turka 16.07.17, 19:32
hocam merhabalar 27 yasındayım yurtdısında yasıyorum.8 AY once anal fıstul teshısı konuldu.Amelıyat oldum ve doktorun dedıgı benı sasırttı.Amelıyat esnasında tam fıstul traktına rastlamadıgını ve ıc agızın olmadıgını soyledı.bugunlerde acık yara ıyılestı ama ıltıhap akmaya devam edıyor.Kafam cok karıstı.Lutfen bana yardımcı olun ne yapmalıyım...
Cevap: (17.07.17, 01:23)

     Anal Fistülde sadece muayene ile yetinilmesi, uygun görüntüleme yöntemlerinin kullanılamaması veya kullanılmaması teşhis eksikliğine, teşhisdeki eksiklik ise yetersiz tedavilere ve nükslere veya sizin durumunuzda olduğu gibi, zarar vermemek adına tedavi sürecinin erken sonlandırılmasına yol açabilir.
     Bu gibi durumlarda hastaların/hastalığın sil baştan ele alınması ve değerlendirilmesi gerekir.
     Anal Fistüllerde; 3D Endoanal Ultrasonografi cihazı sayesinde, özellikle de oksijenli su desteğiyle çok daha hızlı ve detaylı değerlendirme imkanı elde edilir.
Rumuz: neznisa 06.06.17, 00:37
mrhlar 34 yaşındayım.Yaklaşık 2 yıl önce botoks oldum ve sıkntılarım 1 aydır tekrarladı.
anal emar sonucum;
perianel bölgede lokalize.posteriorda orta hatta saat 6 lokalinden başlayarak saat 11 lokaline kadar uzanan intersfinkterik yerleşimli 25mm uzunluğunda 7 mm genişlikte cidarsal yoğun kontrast tutulumu oluşturan abse ile uyumlu lezyon mevcuttur.Lezyon saat 6 lokalinde cilde fistülüze olmaktadır.İnternel sfinktere uzanım saptanmamıştır. Supralevatorik seviyeye geçiş görülmemiştir.
İnceleme planına giren perirektal alanda minimal serbest sıvı mevcuttur.
her iki overde mmlik boyutlu foliküller izlenmektedir.
inceleme planına giren her iki kokofemoral eklemde hafif derecede artiküler sıvı artışı izlenmektedir.Bilateral inguinal bölgede reaktif karakterde benign özellikte lenf nodları izlenmektedir.Bu sonuçla nasıl bir yol izlemeliyim.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.
iyi çalışmalar
Cevap: (06.06.17, 03:33)

     Öncelikle geçmiş olsun... Sanırım yıllardır yaşadığını ama fakında olmadığınız veya geçiştirdiğiniz bir kabızlık (dışkılama güçlüğü) hikayeniz var... Hatta bu çerçevede makatta çatlak oluştuğunu ve sizin iyileşti dediğiniz dönemde de iyileşmeyip ilerlediği ve anal apse ye dönüşerek Anal MR da çıkan anal fistüle dönüştüğünü düşünmekteyim.
     Mevcut fistül ün yüksek kör uzanımlı intersfinkterik bir fistül olması sebebiyleöncelikle basit fistül mantığından uzaklaşmak gerektiğini ve tedavi planlamasını da bu doğrultuda yapmanın uygun olacağını düşünmekteyim. Aksi takdirde tekrarlama riski yüksek olacaktır.
1 2 3 4 5 6 7
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.