ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (180) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (10) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (32) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (7)
Ne Yapmalıyım? (7)
1 2
Rumuz: barış72 31.05.16, 12:46
Merhaba Doktor bey öğrenmek istediğim bağırsak sağlığımız için beslenmede üç ana öğün haricinde ara öğünler gerekli midir? meyve ve fıstık, badem gibi çerezler hangi öğünde tüketilmelidir. saygılarımla
Cevap: (01.06.16, 02:06)

     Hem sürdürülebilir hem de barsaklardaki kuvvetli ilerletici kasılmalara paralel olması açısından öğün sayısının 2 ve veya 3 ile sınırlandırılması çok daha uygundur. Ayrıca öğün zamanı olarak 15-20 dk ayırmak yerine 30-60 dk ayırmak çok daha akıllıcadır.
     Tüm bu süreçlere lifli kadar lifsiz alımına da dikkat edecek şekilde dengeli beslenme ürünlerini serpiştirin...
Rumuz: sahin 10.04.16, 09:15
15 yıldır omurilik felçlisiyim tuvalete yıllardır haftada bir çıkıyordum fakat şimdi dışkı makatın ucuna geliyor ama çıkmıyor. uyarılma hissi geliyor ama çıkmıyor. 20 gün çıkmadığı da oldu. lavman kullandım. dışkı suyu geliyor ama kendi çıkmıyor. makatın ucunda bekliyor. teşekkürler
Cevap: (10.04.16, 12:51)

     Sanırım mevcut durumunuzla ilgili Anal manometri incelemeniz mevcuttur. Sizin durumunuzda olan hastalarda dışkı belli bir hacme ulaşana kadar dışkılama ihtiyacı oluşamayabilir. Oluştuğunda da dışkı hacmı ve kıvamı nedeniyle makattan çıkması ek müdahale ister hale gelir. Ki sanırım sizde bunu yapıyorsunuz...
     Lavman uygulamasının yaparken biraz daha dikkatli olmanızı öneririm. Öncelikle lavmanı biberon ısıtır gibi ısıtın. Sonra sol yan olarak yatıp lavman sıvısının önce üçte birini boşaltıp bekleyin, 15-20 dk sonra kalan üçte birini boşaltın. 15-20 dk daha bekleyip kalan üçte biri makattan içeri boşaltın. Hala sıkışma hissi oluşmadıysa bir 15-20 dk daha bekleyip tuvalete gidin. Ama hala olmuyorsa bir cerrahla görüşmeniz ve onun yardımıyla içerdeki dışkıyı boşaltmanız gerekir.
     Sizin durumunzdaki bir hastanın fazla geçikmeden 2-3 günde bir en aznıdan lavman yapıp içerdeki dışkıyı boşaltması önerilir. Aksi takdirde yukarıdaki durumlarıno lması kaçınılmaz olabilir.
Rumuz: peterpan06 01.02.16, 06:45
Hocam, ôncelikle kolay gelsin. benim sıkıntım anismus ankarada defokrafi anal manometri testleri sonucunda anismus tanısı aldım ve 2 kere puborektal kasa botoks oldum fakat sıkıntılarım geçmedi botoks yapan doktor ise elimden bu kadar geldiğini söyleyerek tedaviyi bitirdi. Bioedfack egzersizlerini duydum hocam onu faydası varmı bana yardım ederseniz ve yol gösterirseniz çok sevinirim.
Cevap: (01.02.16, 13:46)

     Anismus tedavi sürecinde kullanılan botoks uygulamasının asıl amacı hastaya farkınıdalık yaratmaktır. Yoksa botoks un doğrudan tedavi edici özelliği yoktur. DOlayısıyla biofeedback terapi de bu süreçte kullanılan argumanlardan biridir. Biofeedback terapi; Değerlendirme ve bilgilendirmeyle başlayıp Diafram nefes egzersizleriyle devam eden ve görsel-işitsel geribildirimler sunan cihazlarla sonlanan eğitim sürecidir. Dolayısıyla da tamamıyla hasta katılımıyla gerçekleşen bir eiğitim ve tedavi yaklaşımıdır.
     Ancak anismus gibi işlevsel nedenlere ilave olarak yapısal dışkılama güçlüğüne yol açan hastalıkların ayrıca ele alınması gerekebilir. Ki yapısal nedenler de varsa biofeedback terapinin etkinliği azalır.
     Tüm bu süreçte klavuzun karga olmamasına çok dikkat etmek gerekir.
Rumuz: bayan 17.10.15, 09:44
ben 12 yasındayımm kabızlık problemi yaşamaktayım bugun yuvaletten çıktım makatta agrı vardı ama kanama yok ne yapmalıyım suan da hala agrı var ne yapmalıyımm
Cevap: (17.10.15, 10:58)

     Öncelikle tuvalet tutma ve erteleme huyunuzdan vazgeçmenizi ve beslenmenizi, özellikle meyvasebzelerre ağırlık verecek ama herşeyden de yiyecek şekilde artırmanızı öneririm. Bu süreçte akşamları çiğ kabak çekirdeği takviyesinde bulunmanızı önerebilirim. Ama unutmayın ki asıl iş; dışkılama ihtiyacı hissettiğinizde bunu mutlaka boşaltmalı ve bekletmemelisiniz.
Rumuz: esmeray 22.08.13, 04:45
Merhabalar doktor bey, 4 yıldır kabızlık problemi yaşıyorum bir hafta iyiysem 3 haftası kötü geçiyor.tuvaletimin geldiğini karnımın şişliğinden hissediyorum hergün aynı saatlerde gidiyorum. ve kesinlikle en az 20 dk duruyorum okadar ıkınıyorum ama olmuyor gelmiyor. çok afedersiniz ama hissediyorum tam gelmiş,üstelik yumuşak ama düşmüyor.1 saat sonra tekrar deniyorum bu sefer hiç yok ve böylelikle iyice sertleşiyor lavman yapmadan çıkarmam imkansız duruma geliyor. doktor doktor gezdim kolonoskopi vb. hepsini yaptırdım ilaçlar kullandım ama asla düzelmedim.şişlik gerginlik ağrı hep devam etti.10 haftalık gebeyim eğer bir zararı olmazsa tedavi görmek istiyorum antalyada oturuyorum gelebilirim.çektiğim ızdırıptan kurtulmak istiyorum artık gücüm kalmadı gerçekten.. burdaki yazıları okurken yüzüm güldü umarım beni de kurtarırsınız. Şimdiden teşekkür ederim saygılar..
Cevap: (23.08.13, 03:24)

     Yaşınızı ve anlattıklarınızı dikkate aldığımızda DIŞKI ÇIKIŞ GÜÇLÜĞÜ KABIZLIĞI yönünden ele alınmanız faydalı olabilir. Bu amaçla DEFEKOGRAFİK İNCELEME gerekir. Ancak mevcut hamilelik durumunuz nedeniyle bu incelemeyi sizde gerçekleştirmek şimdilik mümkün değil gibi görünmektedir.
     Bu nedenle size önerim; mevcut durumunuzun detaylı sorgulama ve muayene ile alınması ve hem hamilelik sürecinizi hem de yaşadığınız sıkıntıları azaltmak adına konservatif yöntemlerle desteklenmeniz yönünde olacaktır.
1 2
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.