ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (184) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (13) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (33) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (8)
Genel Anlamda... (120)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4
Rumuz: Murat 06.09.13, 07:09
Iyi gunler doktor bey. Ben 9 ay once hemoroid ameliyati oldum. Bu sure icinde sadece tuvalet sonrasi agrilarim oldu, ilk 3 ayda tuvalet sonrasi hep kanamam vardi. Kabizlik yasamadim, tubaletimi yaparken cok da zorlanmiyorum artik. Benim merak ettigim sey ise bu gunlerde hemoroid yine nuksetmeye basladi, yani eskisi kadar cok degil de makat deliginden biraz gozukuyor, agrimiyor, kanamiyor, sadece otururken orda oldugunu biraz hisediyorum. Benim sorum ise, onu nasil yine iceri sokabilirim, cunku yeniden ameliyat olmak istemiyorum. Yani yeme, icme, oturma, yorulma ile alakasi var mi bunun? Ogrenci oldugum icin cok ders calismam gerekiyor onun icin sandalyede saatlerce oturuyorum. bununla alakasi var mi? Tesekkurler
Cevap: (07.09.13, 10:58)

     Makata ait hemoroid, anal fissür gibi hastalıkları NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ dahilinde düşünürsek; bu hastalıkların SONUÇ olduklarını görürüz. NEDEN ise çoğunlukla yıllardır devam eden ama pek farkında olunmayan hatalı dışkılama işlevi ve bu hatalı işlevlerin yıllar içersinde kalın barsağın son kısmında(rektumda) neden olduğu internal mukozal prolaps(gizli makat sarkması) ve intussusception gibi değişikliklerdir (Erkeklerde).
     Dolayısıyla asıl neden de tespit edilip düzeltilmediği sürece sadece sonuca(hemoroide) yönelik her türlü tedavi modeli; makatı asıl zorlayıcı üst sebebin baki kalması sebebiyle rahatlama sağlasa dahi belirli bir süre sonrasında “memnuniyetsiz veya tekrarladı” diyen ya da “ kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar” denilen hastalara neden olur.
     EK BİLGİ-1: IKINMAK NEDİR? ZORLANMAK NEDİR? Normal dışkılama işlevi "Mermiyi namluya ver, ama namludan sen çıkarma, kendiliğinden çıksın" modeli olarak düşünülürse; tuvalete oturulduğunda ilk olarak karın kaslarını kullanarak dışkı, makat ağzına yönlendirilir, yani mermi namluya verilir. İşte normal dışkılama işlevi için olması gereken ıkınma bu kadardır. Ama çoğu defa gerek dışkının kendiliğinden çıkmaması gerekse kendiliğinden çıkışın beklenememesi sebebiyle karın kasları tekrar devreye sokulur. Ve dışkı çıkışı sağlanır. Yani mermi namludan da çıkartılır. İşte karın kaslarının desteğiyle olan bu destekli çıkışlar; artan ıkınmalar olarak adlandırılır ve yıllar içerisinde pek farkında olmadan yapılır. Hatta bu artan ıkınmalar, zaman zaman zorlanma adı altında yüz mimiklerine de yansıyacak şekilde olur.
     EK BİLGİ-2: KABIZLIK NEDİR? Her ne kadar düzenli olarak hergün, bir veya birkaç defa tuvalete gidebiliyor ve normal/yumuşak dışkı çıkarabiliyor da olsanız KABIZ olabilirsiniz. Yani kabızlık; sadece syrek tuvalete gitmek veya kalın sert dışkı çıkarmak demek değildir.
     Bu çereçevede sizin özellikle dışkılama alışkanlıklarınızı ele alacak şekilde çok daha detaylı bir şekilde değerlendirilmeniz ve defekografi(ilaçlı dışkılama filmi) ile 3D Endoanal USG tetkiklerinin sonuçlarını da hesaba katarak irdelenmeniz gerektiğini düşünmekteyim.
     Asıl olan bilgi, dolayısıyla bilinçli hasta olabilmektir.
Rumuz: kalreb 12.05.13, 15:23
merhaba hocam.ben yaklaşık 1 sene önce ameliyat oldum 18 yaşında ameliyat oldum ve 4 tene memem vardı ameliyattan sonra tuvalette zorluklar çektim ve yaklaşık 20 gün sonra aynı basur gibi memeler çıktı ve öylece kaldılar.kaşıntı ve ağrı yapıyolar acaba bunlar da basur mu tekrar ameliyat olmama gerek var mı çözüm öneriniz nedir ayrıca şunu söylemeliyim ameliyat oldugum doktor türkiyenin en iyi basur uzmanı olarak söyleniyodu kendisinin ankarada özel bir muayenehanesi var mutlaka biliyosunuzdur
ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz ben kütahyada öğrenciyim bursaya gelme olanagımda var muayenehanenizede gelebilirim isterseniz...
Cevap: (13.05.13, 14:13)

    18 yaşında ve 4 hemoroid memesine sahip durumda iseniz çok erken yaşta makat sorunları yaşamaya başladığınızı öncelikle belirtmek isterim. Bu durumunuzun altında sıklıkla da pek farkında olmadan yıllardır gerçekleştirdiğiniz hatalı beslenme ve özellikle de HATALI DIŞKILAMA alışkanlıklarınızın olduğunu belirtebilirim. Ki birtakım tedavi süreçlerine girmiş olmanıza rağmen hala devam eden sorunlarınızın olması da bunu destekleyici tarzdadır. Ki sizin durumunuzda olan çoğu hastada da benzer uygulamalar yapılmaya devam etmektedir. Nasıl mı? Tabii ki sadece muayene veya ilave endoskopi sonuçlarına göre… Peki bu yeterli mi? Tabii ki hayır!...
    Sizin gibi makat sorunları olan hastaların öncelikle dışkılama alışkanlıklarının detaylı olarak sorgulanması “DOĞRU veya NORMAL” diye bilinen dışkılama alışkanlıklarının irdelenmesi, hatta bu alışkanlıklarının DEFEKOGRAFİ(İlaçlı dışkılama filmi) ile teyit edilmesi, özellikle makat kaslarının durumunun 3D Endoanal Ultrasonografi ile belirlenmesi, risk analizine göre sigmoidoskopi veya kolonoskopi ile ayırıcı tanı işlemlerinin yapılması gerekir. Ancak bu işlemleri geçtikten sonra SORUN tanımlamasını eksiksiz olarak yapabilmek mümkün olur. Ki çözüm, sorunun içinde gizlidir. Dolayısıyla çözüm için öncelikle sorun tanımlamasını çok iyi yapmak gerekir.
    Gelelim sizin şimdiki durumunuza... Ankara diye bahsettiğiniz yerde tedavi görmüş ama sonrasında bizim bir şekilde görme durumumuz olan hastalarda yaptığımız muayene ve inceleme sonuçlarına göre yapılan; Hemoroidlere yönelik olarak boğma ya da bant ligasyon tedavisi ile ilave olarak makatta ağrısı olan her hastaya yapılan kas gevşetme(LİS-Sfinkterotomi) işlemidir.
    Bu işlem; sıklıkla hastada var olan sıkıntıları belli bir düzeyde azaltmaya yarayan ama mutlaka normal dışkılama alışkanlıklarıyla desteklenmesi gereken bir tedavi modelidir ve hastanın belli aralıklarla kontrol edilmesi, hatta zaman zaman tekrarlayıcı uygulamalara girmesi gereken bir tedavi modelidir.
Çünkü kişideki asıl sorunun normal dışkılama işlevindeki bozukluk olduğu, makattaki mevcut sorunların neden değil bir sonuç olduğu göz ardı edilerek gerçekleştirilen işlemlerdir.
Bu nedenle de makatında sorun olan hastaların öncelikle dışkılama alışkanlıkları temelinde detaylı olarak sorgulanması ve incelenesi gerekir. Ki tedavi de buna uygun olarak yapılabilsin.
    Yoksa sadece hemoroid veya anal fissür nedeniyle uygulanacak tedaviler sonrasında makatı asıl zorlayıcı üst sebebin baki kalması sebebiyle biraz rahatlar gibi olsanız da belirli bir süre sonrasında; “memnuniyetsiz veya tekrarladı” diyen ya da “ kabız olmamaya çalışın, kabız olursanız tekrarlar” denilen hastalardan olmak kaçınılmazdır.
Rumuz: erkek 24.12.12, 06:55
hocam büyük abdestimi yaparken dişkıdan hemen sonra birkaç damla kanamam oluyor ağrım yok ama dışkıdan sonra memeler oluşuyor nedenini öğrene bilirmiyim
Cevap: (24.12.12, 16:31)

     Sanırım yılalrdır devam eden ve farkında olmadığınız hatalı dışkılama işlevine, dolayısıyla da dışkı çıkış güçlüğü kabızlığına sahipsiniz. Buna bağlı olarak gerçekleştirdiğiniz artanıkınmalar sonucu gelişmiş gizli makat sarkması(internal mukozal prolaps) durumunuz ve hatta bunun ilerlemesi ile memeleşmeler yaşamaya başladığınız. Ki bu durum mukozal prolaps ağırlıklı hemoroidal hastalık olarak düşünülebilir.
     Bu öngörü dahilinde detaylı sorgulama-muayene ve bir takım tetkiklerle(endoskopi, defekografi, endoanal ultrason gibi) incelenip durumunuzun netleştirilmesi gerekir.
Rumuz: berke 15.12.11, 03:51
slm hocam bende kanama oldu doktora gittim basur dedi hap ve fitil verdi fitillr bitti haplara devam ediyorum ama bende kaşıntı yanma yok 3 gün tuvalette bişe yoktu ama gecenlerdegirdiğimde tuvalete kanama vardı ama aşırı değil sizce ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun..
Cevap: (15.12.11, 04:22)

      Makattan kan gelmesi hepimizin de bildiği gibi normal bir durum değildir. Kanamanın azı çoğu yoktur. Var mı? Yok mu? Bunun için gerekli ilk adımı atıp muayene olmuş olmanız güzel. Basur teşhisini almışsınız. Bu demektir ki; sizin yıllardır devam eden hatalı beslenme ve dışkılama alışkanlıklarınız ve buna bağlı olarak ıkınarak dışkılama süreciniz var. Dolayısıyla da basurunuz var. Burada size verilen ilaçların öncelikli amacı mevcut basurunuzun yok etmek değildir. Basurunuzun derecesine bağlı olarak gelişen yanma sızlama, ağrı gibi sıkıntıları azaltmak ve idare edebilir düzeyde sizi tutmaktır. Tabii ki tüm bunların gerçekleşebilmesi için asıl olan; sizin beslenme ve dışkılama alışkanlıklarınızın düzenleyerek dışkılama sürecinizdeki ıkınmaları azaltmanız da gerekir.
Rumuz: şanssız 15.11.11, 12:47
hocam ben daha lise öğrencisiyim.tuvalette her hangi bir sıkıntı çekmiyorum ama makat dışında bir tane meme var muayene olmaktan çekiniyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
Cevap: (15.11.11, 13:52)

      "Makat dışında meme" olarak tanımladığınız bu durumun ne olduğunu anlayabilmenin maalesef ki tek yolu, muayene.... Çünkü meme olara tanımladığınız bu durum birçok hastalığın ilk belirtisi olabilir. Ama hangisi? Neden dolayı olduğınu bilmeden bir adım ileriye yani tedavi kısmına geçmek de pek mümkün olmaz. Rastgele uygulanacak tedaviler de yarın bir gün başınıza çok büyük bela olarak geri dönebilir... Erken tedbir, erken teşhis....
1 2 3 4
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.