ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (184) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (13) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (33) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (8)
Genel Anlamda... (120)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
1 2 3 4 5
Rumuz: Ozlem 15.02.16, 19:20
Selam hocam ben 5 gun once genel aneztesi ile ameliyat oldum hem ic hem dis hemoroitden ilk gun fazla bisey hissetmedim ama sonraki gunler korkunc acili geciyor ucuncu gunde hemoroit memesi gibi sislikler olusmaya basladi ve agri daha fazlalasmaya basladi (agri kesiciler , antibiotik ve lactulose solutoon vs ilaclar kullaniyorum) ve islaklik akinti gibi seylerde var oturma banyolari felanda yapiyorum ama cozum degil gibi bu sislikler ne zaman iner diye merak ediyorum simdiden tesekkurler zaman ayirdiginiz icin
Cevap: (16.02.16, 03:46)

     Ameliyat sonrası dönemde yaşanan veya yaşanacak olası durumları, sıkıntıları veya kafanıza takılanları doktorunuzla görüşmeniz çok daha uygun olacaktır. Çünkü mevcut hastalınızı ve bu hastalığı tetikleyen size ait özellikleri bilen kişi doktorunuzdur.
     Diğer taraftan, hemoroid anal fissür gibi makat hastalıklarında tedavi kadar tedavi sonrası süreç de önemlidir. O yüzden her türlü tedavi planlamasına giderken hekiminizden alabileceğiniz desteği de hesaba katmalısınız. Servisi olmayan bir araç alıp kullanır mısınız?
Rumuz: bulut123 31.01.16, 12:51
ilk ameliyatımı 9 yıl önce ikinci ameliyatımı 1 yıl önce oldum bazen akıntım oluyor ve sancım hiç geçmiyor uzun süreli oturamıyorum soguk tetiklermi bazen dışarıda çalışıyorum kabız deilim iki üç kez dışarı çıkıyorum kilo problemim yok acaba ameliyatımmı başarısız oldu ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz krem filan kullanmıyorum ne yapabilirim şimdiden teşekkürler
Cevap: (01.02.16, 04:51)

     "kabız deilim iki üç kez dışarı çıkıyorum" tarzı bir önyargınız var ama niye günde iki üç defa tuvalete gidiyorsunuz. Dışkıyı tam boşaltamadığınız için gidiyor olabilir misiniz? Dolayısıyla dışkılama güçlüğünüz, yani dışkı çıkış güçlüğü tipi bir kabızlığınız olabilir. Çünkü her ne kadar günde bir iki defa tuvalete gidiyor ve yumuşak dışkı çıkarıyor olsanız da dışkılama sırasında karnınızı sıktıkça dışkı çıkıyorsa, kendiliğinden çıkmıyorsa bu da bir kabızlık halidir. Var olan bu dışkıalama güçlüğü nedeniyle belirginleşen ıkınmalarla da makatı zorluyor ve makatta sorunlara yol açıyor olabilirsiniz...
     Ki bu süreçte geçirmiş olduğunuz ameliyatlara rağmen sonuç alınamıyorsa bir şekilde ıkınmalarınız devam ediyordur. O yüzden defekografi, anal manometri, 360 derecelik endoanal usg gibi tetkiklerle araştırılmanız gerektiğini düşünüyorum.
Rumuz: Cici 30.01.16, 07:43
Ameliyat olalı 40 gün oldu.Yolculuk yaptığımda tuvalet alışkanlığım değiştiği için ameliyatı yapan doktora değilde bulunduğum yerde proktolog olmayan bir doktora muayene oldum.Acıdan dolayı parmakla muayene edemedi.Gözle muayenede fissür oluştuğunu bununda spazma yol açtığını söyledi.Ayrıca içeride oluşan yara dokusunun sert ve büyük olup buna yol açabileceğini söyledi.R...derm krem verdi.Sıcak suya da devam ediyorum.Sizin başka bir öneriniz varmı?Ayrıca buz kompres uygulamanın bir faydası olurmu?Tşk.ederim.
Cevap: (30.01.16, 14:14)

     Ameliyatınız gerçekleştiren hekim proktologi ise sizin defekografi, anal manometri ve endoanal usg gibi tetkikleriniz de ameliyat öncesi yapılmıştır. (Herhalde?) Bu tetkikler de yapıldığı halde sadece hemoroid çıktı (ki genellikle çıkmaz) ve sadece hemoroid ameliyatı olduysanız 40 gün sonrasında bu tip bir sorunlar karşılaşmamanız gerekir.
     Diğer taraftan, he nekadar şimdilik yolculuğu bahane göstererek beslenmenizdeki değişime kılıf bulmuş olsanız da zaten ameliyat sonrasında size önerilen beslenmeyi uzun süre devam ettirmeniz mümkün değildi. Ayrıca ameliyat sonrası önerilen yumuşak beslenmeler sonrasında bahsettiğiniz şekilde makatta darlık gelişmesi kaçınılmazdır. Bir de hastada dışkılama güçlüğü, yani dışkı çıkış güçlüğü tipi bir kabızlık da varsa belirginleşen gereksiz ıkınmalar nedeniyle tetiklenen anal spazm bu darlığı belirginleştirir. Bu durumdaki hastalara da sıklıkla makattaki spazmı azaltmak ve darlığı açmak için kas gevşetme (LİS) ameliyatı önerilir.
     Ancak tüm bü süreçlere girmeden yapılmadıysa bu tetkikleri öncelikle yaptırmanızı öneririm.
    
Rumuz: Cici 19.01.16, 03:00
Merhaba, 1 ay önce basur ameliyatı oldum.Tuvaletimi yaparken batma oluyo.Birde dışkımın içine karışık kan oluyo çok değil.Bu ameliyatı olanların ne kadar sürede batmasız kansız tuvalete çıkması beklenir?Geç iyileşen yaraların darlık oluşturabileceği belirtiliyor.Ne kadar geç ifade ediliyo?Tşk.
Cevap: (19.01.16, 03:22)

     Tedavi sonrası süreçle ilgili bilgilendirmeyi doktorunuzdan almanız çok daha uygundur. Çünkü hastalığınızın ne aşamada olduğunu ve ne yapıldığını bilen kişi doktorunuzdur. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastalığın durumuna ve uygulanan tedavi türüne göre farklılık gösterir.
     Diğer taraftan, bayanlardaki basur gibi makatta oluşan problemlerin altında sıklıkla rektosel gibi dışkılama güçlüğüne (dışkı çıkış güçlüğü tipi kabızlığa) yol açan hastalıklar bulunabilmektedir. Bu hastalıklar; uygulanan hemoroid tedavileri sonrasında devam eden gereksiz ıkınmalara yol açarak hem iyileşme sürecini geçiktirebilir hem de tekrarlama adı altında sorunlara (ağrı, kanama gibi) yol açabilir. Bu nedenle hemoroid gibi makat sorunları olan hastalarımızı tedavi işlemine girmeden önce defekografi, anal manometri, endoanal usg gibi tetkiklerle de araştırmaktayız.
Rumuz: Semrağ 28.12.15, 23:53
Hocam merhaba açık hemoroid ameliyatı oldum aradan 1aya yakın bi süre oldu ne Zaman baharat yada acı tüketebilirim ?
Cevap: (29.12.15, 03:18)

     Kendi hastalarımıza tedaviden 2-3 ay sonra her türlü baharatı serbest bırakmaktayız. Ancak kendi doktorunuzun bu konudaki önerilerini dikkate almanız çok daha uygundur.
1 2 3 4 5
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.