ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (184) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (13) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (33) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (8)
Genel Anlamda... (120)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
Rumuz: asmin 06.09.09, 12:21
merhaba Dr.Levent bey yakın zamanda gebelik planlıyorum makat çevremde şişlikler var,yalnızca kabızlık sorununu sık yaşıyorum,tuvalette fazla zaman geçiriyorum. Gebelik öncesi tedavi olmalı mıyım? teşekürler
Cevap: (06.09.09, 23:59)

     Öncelikle muayene olarak durumunuzu netleştirmeniz, sonrasında da beslenme ve dışkılama alışkanlıkları konusunda bilgilenmeniz, bilinçlenmeniz gerekmektedir. (Ki bunun için iyi bir klavuza ihtiyacınız olacaktır.) Bu bilgilenme ışığında; hamilelik ve doğum süreçlerinin mevcut sıkıntılarınıza olası etkilerini değerlendirmeli ve uygun tedavi(konservatif, cerrahi dışı ve cerrahi) alternatiflerini değerlendirmenizi öneririm.
Rumuz: orman 01.03.09, 12:19
merhabalar..öncelikle siteniz ve güzel üslubunuz beni olumku anlamda çok etkiledi.hemen muayene olma fikrini beynime yerleştirdim..çok güzel bilgilerle ne olduğunu kısmen anladım.tşk.ler..bende doğum yaptıktan sonra(ki böyle değilmiş..) basur probleminiyaşayanlardanım..3-4 ay bu problemi yaşadıktan sonra geçti.4 yıldır bir problem yaşamadım..memeler vardı ama ne ağrı ne kanama oldu..2 aydır yavaş yavaş gelişen bir kaşıntı hasıl oldu.ve tabiki bu durmdan rahatsızım..ve en kısa zamanda muayene olucam..sadece kaşıntını olması ve tabiki ufak da olsa memelerin varlığı ameliyatı gerekli kılarmı?herşeyi çok güzel açıklamışsınız gerçi ve özellikle muayane olmadan bunu anlamanın mümkün olmadığınıda belirtmişsiniz..tekrar teşkrkkür ederim..
Cevap: (02.03.09, 01:24)

          Sitemizi ayrıntıları ile okuyup vermek istediklerimizi tam olarak alabilmiş olmanız gerçekten çok güzel...
          ASIL OLAN BİLGİ VE BİLİNÇLİ HASTA OLABİLMEKTİR. BUNUN YOLU; İLK AŞAMADA MUAYENE OLMAKTAN GEÇMEKTEDİR. MALUMUNUZ ÜZERE " DEREYİ GÖRMEDEN PAÇA SIVANMAZ"....
          BASUR GİBİ MAKATIN İYİ HUYLU HASTALIKLARINDA TEDAVİ İKİNCİ AŞAMADA GELİR. BURADA DA YÖNTEMİN ŞEKLİ VE NASIL YAPILDIĞINDAN ZİYADE TEDAVİ SONRASININ NASIL GEÇECEĞİ, BİR HASAR(KALICI-GEÇİCİ) KALIP KALMAYACAĞINI BİLMEK ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR. ÇÜNKÜ BU BİLGİYE SAHİP OLAMADIĞINIZ SÜRECE MEMNUNİYETSİZ VEYA NÜKS ETMİŞ (TEKRARLAMIŞ) DİYEREK GERİ DÖNEN HASTALARDAN OLMA OLASILIĞINIZ ÇOK YÜKSEK OLACAKTIR.
          Tüm bu sebeplerden dolayı yaşadıklarınız ve beklentileriniz doğrultusunda tedavi kararı siz vermelisiniz...
Rumuz: ming 09.08.08, 22:52
öncelikle böyle bir imkan sundugunuz için tşkrler. ben dogum yaptıktan sonra böyle bir problemle karşılaştım. dogumdan sonra 3 hafta kabız oldun ve 3 ay boyuncada tuvaletimi yapınca kanama oluyordu. ve geçti ama sonra baktım ki 2 yerden dışarı çıkmış. uzun zaman sonra 10 gün önce falan isal oldum ve tuvalete çıkıyodum çok günde 8 kez filan 2 gün sürdü isal.ve şimdi bir kenarın da şişme var azda olsa agırıyor. acaba basurmu oldum ne yapmalıyım .
Cevap: (10.08.08, 00:45)

          Gelin bu şekilde bir anlatımı örnek olması amacıyla değerlendirelim.
          Birçok bayan, evlenmeden önce de nadir de olsa makat sıkıntıları yaşıyordur. Ancak, malum sebeplerden dolayı genellikle önemsenmez. Evlenme ve doğum süreci sonrasında bu sıkıntılarda belirginleşme başlar ve şu meşhur " doğumdan sonra çıktı" lafı söylenir olur. Bu durumda sizce bu lafın ne kadarı doğrudur? Hamilelik süreci ve sonrasında yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle teşhis alınır veya alınmaz. (BİLİNÇLENİLİR VEYA BİLİNÇLENİLMEZ)
          Bu hastamızda olan durum ise; doğum süreci sonrasında devam eden kabızlık ve buna bağlı aşırı ıkınmalar nedeniyle atak geçirmiş ve sıkıntılar yaşamış.(BASUR ATAKLAR HALİNDE SEYREDEN BİR HASTALIKTIR) Muayene olup yeterli bilgilenme ve bilinçlenmeye de sahip olmadığı için sistemi hatalı kullnmaya devam etmiş. Tabii ki 3 ay boyunca da ceremesini yine kendisi çekmiş. sonrasında doğal süreç olarak beslenme ve dışkılama sisteminde farkında olarak veya olmayarak yaptığı değişikliklere bağlı olarak sıkıntılar geriledi ve geçti.(Peki, hastalık geçti mi? Tabii ki HAYIR...) Bu şekilde yıllarca yaşamına sorunzusca devam edebildi veya İDARE EDEBİLDİ.
          Ancak bir gün, ishal oldu ve sık sık tuvalete gitmeye, sık sık wc de ıkınmaya başladı. Yani tekrar doğum süreci sonrasında olduğu kabızlık hali gibi fazlasıyla ıkınmaya başladı. Buna bağlı olarak da var olan hastalığına bağlı olarak tekrar bir atak durumuna girdi. Ama bu seferki atağı diğerinden farklı . Öncekinde çok daha fazla sıkıntısı vardı. Şimdikinde ise yok. Çünkü bu sefer daha az ıkındı...
          Bu hasta için bu anlatımlarımız, tabii ki tamamen bir öngörüdür. hastanın durumunun netleştirilmesi için kesinlikle muayene edilmesi gerekmektedir. Çünkü makatta benzer sıkıntılara neden olan birçok hastalık vardır. Ama nedense bilinen sadece basurdur....
Rumuz: gezgin 18.11.07, 12:45
doktor bey merhaba,hamileyken oluşan basur hastalığım son zamanlarda çok sık beni rahatsız etmeye başladı.aldığım bitki çayları eczaneden aldığım ilaçlarda fayda vermedi çok aşrı derecede bel ağrısı karın ağrısıve tuvalete çıkamam gibi sorunlarım var fakat kanama yok muayene olmaya utanıyorum çok acı çekiyorum lütfen bana yardım edin
Cevap: (18.11.07, 18:10)

          Kişisel sıkıntıları site içersinde paylaşmak yerine kişilerin mail adreslerine yönlendiriyoruz. Böylece hasta-hekim paylaşımını korumaya çalışıyoruz. Ancak sizin sorunuz içindeki bazı ayrıntılar genel konular olarak ele alınmalıydı.
          Burada ilk olarak "hamileyken oluşan basur hastalığım" ifadeniz üzerinde durmak istiyorum. Basur özellikle bayanlar arasında nedense "doğumdan sonra çıktı" diye anlatılır. Sanki öncesinde hiç yoktu! Basur yani hemoroidal hastalık özelliği gereği yıllar içersinde oluşan, ıkınma ile ortaya çıkan, ataklar halinde seyreden ve zaman içersinde de ilerleyen bir hastalıktır. Basur uzun bir süreç içinde gelişen bir hastalık olarak düşünülmelidir. Bu sürecin uzun veya kısa olmasını ise bizim beslenme ve dışkılama alışkanlıklarımız belirlemektedir.
Hangi yaş donemimizde bu hastalığın veya deformasyonun sıkıntılarını yaşayacağımızı; çocukluk çağımızdan beri devam eden bu alışkanlıklarımız belirlemektedir. İlave olarak yaşadığımız kabızlık, ishal ve gebelik gibi ilave durumlar ise bu sürecin hızlanmasına vesile olmaktadır.
          İkinci olarak, "son zamanlarda çok sık beni rahatsız etmeye başladı" ifadenizi açıklayalım. Basur zaman içinde ilerler, tedavi olunmadığı sürece de asla geriye gitmez. (Burada geriye götürücü tedavi maalesef ki tıbbi tedavi değildir.) Sıkıntılar bu ilerlemeye bağlı olarak zaman içinde daha sık aralıklarla gelmeye-yaşanmaya başlar.
          Üçüncü olarak "aldığım bitki çayları eczaneden aldığım ilaçlarda fayda vermedi " ifadenize baktığımızda ise basur tedavisinde medikal tedavinin tam olarak ne için yapıldığının anlaşılmadığı ortaya çıkmaktadır. Ana işlevleri sindirim sistemini düzenlemek olan bu bitkisel çay ve ilaçlar ile eczaneden aldığınız diğer ilaçların asıl amaçları geçirmiş olduğunuz basur atağına bağlı sıkıntılarınızı hafifletmek veya azaltmaktır. yani sadece sıkıntılarınızı azaltmaktır. Bu fark iyi anlaşılmalıdır. Ayrıca işin kolayına kaçıp sadece ilaçlara güvenmekle de bu iş olmaz. Makat ilgi ve özen ister. Beslenme ve dışkılama alışkanlıklarınızı düzenleyerek bu tedavilere yardımcı olmamız gerekmektedir. Son olarak da tuvalet korkusu zamanla kısır döngü halinde karında şişkinlik, karın ağrısı ve kabızlığı tetikler.
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.