ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (184) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (13) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (33) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (8)
Genel Anlamda... (120)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
Rumuz: Alican 27.11.16, 08:22
Yaklaşık 3 ay önce iç 2.evre hemoroid için Lazer ile ameliyat oldum. Son günlerde kanamalar oluyor tuvalet kağıdı kullanınca memelerin dışarı çıktığını hissediyorum. Sorum her zaman memeler dışarı çıkacak mı tamamen iyileşme olacak mı olacaksa ne kadar zaman alacak kanama normal mi teşekkürler
Cevap: (28.11.16, 01:53)

     Sanırım çoğu hastanın yaptığı gibi siz de cin fikirlik yaptınız. Hem cam kenarı, hem önden hem de 2 numara olsun tarzı... Nasıl mı? Hemoroid adı altında gün yüzüne çıkan sorunlarınızı, pek farkında olmadığınız hatalı dışkılama alışkanlıklarınızı gözardı edip cerrahiye de girmeden lazerle, üstelik ağrı da olmadan konforlu bir şekilde çözümlemeye çalıştınız. Hayaller Paris... Ama yok böyle bir dünya.... Çünkü boğma ve lazer gibi cerrahi dışı(ameliyatsız) tedavi yaklaşımları; yaşanan sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade şiddet ve sıklığını azaltıp idare edilebilir seviyede tutmayı amaçlar.
     Makat problemleri olan, Hemoroid ve veya Anal Fissür (çatlak) gibi hastalık teşhisi alan kişilerin; bu hastalıkları, öncelikle yaşadığı sorunların nedeni olarak değil de bir sonucu olarak görmesi gerekir. Çünkü altta yatan asıl neden; çoğunlukla pek farkında olmadığı veya beslenmeyle düzeltebildiğini sandığı dışkılama güçlüğüdür...

Rumuz: gündeniz 06.10.12, 10:13
merhaba 4 ay önce lazerle iç vedış basur ameliyatı oldum.Ameliyattan önce sadece kanamam vardı.Ameliyattan sonrabu sıkıntım bitti yalnız dış şişlikler duruyor .Üç ay içinde yok olacağı söylenmişti . ağrı acı akıntı ve kanama yok. şişlkler geçermi kalırmı ne yapmam gerekiyor teşekkürler
Cevap: (07.10.12, 23:27)

     Öncelikle "lazerle" diye tanımladığınız işlem bir ameliyat mıydı? Bu işlem günübirlik cerrahi dışı tedavi alternatiflerinden olan IRC(İnfrared fotokoagülasyon) tedavisi olmasın....
     Makat dış bölgesi gerek müdahalelerinin ağrılı olması gerekse bu bölgedeki dış hemoroid yastıkçıklarının iç hemoroid yastıkçıkları desteklenmesi sebebiyle bazı tedavi alternatiflerinde dış kısımlara pek dokunulmaz. Dolayısıyla, İç ağırlıklı olarak uygulanan bu tarz tedavi alternatifleri sonrasında makat dış kısmında deri katlantıları kalır.
     Bu sayede hastadaki kanama başta olmak üzere birtakım sıkıntılarda büyük oranda gerileme elde edilmiş olur. Ancak bu tarz tedavi alternatiflerinin uygun beslenme ve dışkılama alışkanlıklarıyla desteklenmesi gerekir.
     Diğer taraftan, makat dışına da taşmış bir hemoroidlerinizin olduğunu varsayarsak; evre 3 aşamasında olduğunuzu düşünmek yanlış olmaaz sanırım. Dolalyısıyla, bırakın elinize gelen o memelerin(deri katlantılarının) kaybolmasını, beslenme ve dışkılama alışkanlıklarınıza dikkat edememe durumunuza göre sıkıntıların benzer şekilde gün yüzüne tekrar çıkmasıyla karşılaşabilirsiniz....
     Biraz karamsar bir tablo çizmiş gibi oldum, ama kusura bakmayın. Sizin durumunzda olan hatalarımızda sıklıkla temel sorun hemoroidden ziyade dışkılama güçlüğüne dayanmaktadır. Dolayısıyla Neden-Sonuç ilişkisi dahilinde temel soruna yönenilmediğnde ve sizin de bunun uygun beslenme ve dışkılama alışkanlıklarıyla destekleyemediğiniz süreçte benzer sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olmaktadır.
Rumuz: lazerli ameliyat 29.10.08, 18:21
2 kez lazerli ameliyat oldum fakat şikayetlerim devam ediyor acıkcası bir şifa bulamadım tuvalet sırasında ve sonrasında cok rahatsızlık cekiyorum tuvaletten sonra memeler dışa cıkıyor ve akıntılarım oluyor agrılarım oluyor neler tavsiye edersiniz şimdiden bilgileriniz icin teşekkür ederim.derdini söyleyemeyen insanlara bu siteniz sayesinde cok yardıncı oluyorsunuz tekrar teşekkürler calışmalarınızda başarılar dilerim
Cevap: (29.10.08, 23:56)

          Öncelikle belirtmek isterim ki “lazerli ameliyat” diye bir tedavi şekli yoktur. Şöyle açıklayayım; lazerli tedavi diye bilinen, aslı infrared(ışınla) tedavi dediğimiz, ameliyatsız(bıçaksız) tedaviler grubunda bir tedavidir.
          Sitemiz içeriğinde de açıklamaya çalıştığımız gibi ameliyatsız(bıçaksız) tedavilerin amacı medikal tedavilere göre hasta rahatlatılmasını biraz uzun vadeye taşıyabilmektir. Bu vadeyi belirleyen de sizin hastalığınızın ilerleme derecesidir. O yüzden de daha çok erken evre hastalarda kullanılmaktadır.
          Özellikle de sizin gibi “tuvaletten sonra memeler dışarı çıkıyor.” diyen hastalarımızı için ışınla tedavi zaten pek uygun değildir. Belki boğma yöntemi ile biraz daha iyi sonuç alınabilir. Ama bu yöntem ile de uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm beklenmemelidir.
          BASUR GİBİ MAKATIN IYI HUYLU HASTALIKLARINDA %30-40 ORANINDA TEDAVİ YÖNTEMİNİN ŞEKLİ VE NASIL YAPILDIĞINI BİLMEK ÖNEMLİDİR. ANCAK %60-70 ORANINDA TEDAVİ SONRASI DÖNEM DAHA ÖNEMLİDİR. TEDAVİ YÖNTEMLERİ VE BU TEDAVİLERİN SONRASININ NASIL GEÇECEĞİ, BİR HASAR(KALICI-GEÇİCİ) KALIP KALMAYACAĞINI KONUSUNDA YETERLİ BİLGİ ALAMAZSANIZ; MEMNUNİYETSİZ VEYA NÜKS ETMİŞ HASTA OLARAK DÖNERSİNİZ.
          Bu yüzden sizin öncelikle durumunuzun belirlenmesi için tekrar muayene olmanız, sonrasında da tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgilendirme talebinde bulunarak beklentilerinize uygun tedavi alternatifini seçmeniz uygun olacaktır.
Rumuz: delimavi 27.04.08, 16:57
basurun lazerle tedavısi mümkün müdür?
Cevap: (09.06.09, 03:02)

          Öncelikle LASER'in ne olduğunu öğrenmeye ne dersiniz. Eğer herhangi bir eğitiminiz varsa fizik dersinde ışıklar ve ışınlar konusuna bir bakın ve laserin bir ışık , bir ışın olduğunu ve özelliklerine bakın...
          Laser ışını tıpta göz ve beyin cerrahisi branşlarının bazı ameliyatlarda başarılı olarak kullanılmaktadır. Daha çok da cilt hastalıklarının yüzeyel tedavilerinde kullanılmaktadır.
          Hemoroid tedavisinde de laser kullanılmıştır. Ancak sonuçları değerlendirildiğinde hiç de sanıldığı kadar her derde deva bir sistem olmadığı gözlenmiş ve diğer tedavi şekillerine karşın bir üstünlüğü olmadığı için terkedilmiştir. Basur tedavisinde laseri ağrısız diye düşünüyor ve istiyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü basur tedavisinin mantığı yara üzerine kurulmuştur. Laser de aynı şekilde yara yapar. YARA=AĞRI dır. Yara alanınız ne kadar küçükse ağrınız da o kadar az olur. Ancak bu arada uzun vade etkinliğini de unutmalısınız....
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.