ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili olarak bilmek istedikleriniz ve/veya anlaşılmayan konular, başlıklar halinde listelenerek cevaplandırılmıştır.

Listemizde cevabı olmayan sorunuz varsa, lütfen formumuzu kullanarak bize iletiniz.
Lütfen, kişisel sıkıntılarınız için Ön Bilgilenme Formumuzu kullanın.

Basur(Hemoroid) (184) Kıl Dönmesi (5) Rektosel (13) Anal Fissür(Çatlak) (29) Anal Apse-Fistül (33) Anal (Ters) İlişki (8) Kabızlık (8)
Genel Anlamda... (120)Hangi Branşta Muayene Olunur? (1)
Nasıl Beslenmeliyim? (3)Basur kanser yapar mı? (4)
İlaç ve Bitkisel Tedavi (2)Ne Yapmalıyım? Basur muyum? (17)
Ameliyat Sonrası (22)Gebelik ve Basur (4)
Lazerli Ameliyat? (4)Laserötesi Farkı? (7)
Rumuz: yunge 03.03.09, 10:57
Merhabalar hocam.Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.Bende hemeroid hastasıyım 3 hafta oldu makatta bi şişkinlik hissettim ve vakit kaybetmeden doktora gittim.Hastalığım 2.evredeymiş şuan yediklerime çok dikkat ediyorum ve ilaçlarımı kullanıyorum fakat acı ekşi turşu dışında neleri yememeliyim neleri yemeliyim.Domates peynir ve etten uzak durulması gerektiği söyleniyor bunlar doğrumudur.
Cevap: (04.03.09, 00:34)

Site içersinde de açıklamaya çalıştığım gibi hemoroidal hastalık tedavisinde korunma/konservatif/medikal/ilaç tedavisinin temel mantığı; “ıkınmadan bol, yumuşak dışkı” yapabilmektir. Bunun ıkınma bölümü dışkılama alışkanlıklarına ait iken bol, yumuşak dışkı” bölümü beslenme alışkanlıklarına bağlıdır.
Zaten, hastalığın oluşma mantığında da ana neden olarak, yıllar içinde devam eden beslenme ve dışkılama alışkanlıklarımızdaki bozukluklar/yanlışlıklar sonucu dışkılama sırasındaki aşırı ıkınmalarımız rol oynamıyor muydu?
Dışkılama alışkanlıklarımızdaki ıkınmayı engellemenin en basit yolu; “mermiyi namluya ver, ama namludan sen çıkarma” misali ilk hamleyi yaptıktan sonra daha fazla zorlamadan kendi haliyle çıkmalarına izin vermek, extra ıkınmamaktır.
Beslenme alışkanlıklarına gelince, burada amaç; yasaklar-serbestler listesi oluşturmak değildir. Ama genellikle bu şekilde anlaşılır ve hemen bir liste istenmeye çalışılır. İşin kolayına kaçıp hastaya bir liste vermek çok kolaydır. Ancak hasta bu listeye kaç gün süreyle uyabilecektir? Tabii ki, çok az bir süreyle…. Çünkü burada önemli olan bunu yaşam tarzı, alışkanlık haline getirebilmektir. O yüzden en iyi liste; her şeyi içinde barındıran, yasaklayıcı olmayan, bilinçli takviyelerle dengeyi sağlayabilen bir beslenme tarzıdır. Peki, bunu nasıl yapacağız?
Site içersinde konservatif tedavi bölümünde ayrıntılarını vermeye çalıştığımız gibi barsakların düzenli çalışması için gerekli olan su, egzersiz ve liften oluşan bu üçlüyü eksiz olarak tamamlamamız gerekmektedir. Yani, günlük olarak yeterli miktarda su alımını gerçekleştirmeliyiz. Günlük yeterli fiziksel aktiviteyi gerçekleştirmeliyiz. Mesela, işlerimizi masa başından telefonla değil de yanına gidip birebir konuşarak halledebiliriz. Yediğimiz yemeklerle günlük olarak almamız gereken lif miktarını tamamlamalıyız. Mesela, makarna mı? Yiyeceksiniz, yanında mutlaka bol miktarda salata, yeşillik de yeyin. Takviye edin.
Gelelim şu acı, ekşi ve turşu meselesine…. Aslında bu soruya daha önce cevap vermiştim. Sizde belli aşamaya gelmiş bir basur var ise zaten çıkışta mutlaka az veya çok bir yanma sızlama hissedeceksinizdir. Bunun sebebi basurunuzu azdırdığından değildir. Basurunuza bağlı olarak oluşmuş tahriş nedeniyledir. Aynı durum bira, şarap gibi mayalı içkilerde de aynı mantıkta gerçekleşmektedir….
Rumuz: baharat 07.12.08, 11:04
Baharatlı ve acı gıdalar basuru arttırrmı yada kötü yönde etkiler mi?
Cevap: (09.06.09, 01:32)

          Baharatlı ve acılı beslenme sonrasında genel olarak makatımızdaki damarlar da dahil olmak üzere vucudumuzdaki tüm damarlarda bir genişleme olur. Aynı zamanda acı ve baharat özelliği gereği, tahriş olmuş yaralı bir alana sürüldüğünde yakar ve acı verir. O yüzden Acılı ve baharatlı beslenme ile Hemoroidal Hastalık(Basur) arasındaki ilişkiyi iki açıdan değerlendirmek çok daha akıllıca olacaktır.
1. Eğer kişideki basur erken evrelerde ise yani, içerdeki memeler çok fazla tahriş olmamış ise çıkışta çok bir sorun yaşanmaz. Sadece hafif bir yanma sızlama olacaktır.
2. Basur ileri aşamalarda ise yani, içerdeki memeler çok fazla tahriş olmuş iseler çıkıştaki yanma ve sızlanma çok daha fazla olacaktır.
Eeee..., doğal olarak da kişi basurunun azdığını veya ortaya çıktığını düşünmektedir.
Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, acı ve baharatın dolaylı etkisi sebebiyle, basur sıkıntılarının belirginleşmesini sağlama dışında direk hastalığın ilerlemesini artırıcı özelliği olmadığı ortaya çıkmış olur.
Mayalı içki(bira, şarap gib...) kullanımı sonrasında da sıklıkla basur sıkıntılarında belirginleşme olmaktadır. Aynı şekilde dolaylı etki olarak; mayalı içki kullanımları dışkının yumuşamasına-cıvıklaşmasına, bu ise tuvalette ıkınmayı artırarak sıkıntıların belirginleşmesine neden olmaktadır.
Rumuz: kahraman 17.05.08, 12:02
basur hastalarının yememeye dikkat etmesi gereken yiyecekler varmı?yani uygulanması gereken bir diyet. bunun dışında dikkat etmeleri gereken durumları varmı? mesela: soğukta kalmamak, ağır kaldırmamak gibi şeyler... bana bunlar hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum. teşekkürler.
Cevap: (17.05.08, 18:05)

          Hemoroidal Hastalık yani basur zaten yıllardır devam eden hatalı beslenme ve dışkılama alışkanlıklarımız sonucunda oluşan bir hastalıktır. Başka bir deyişle de makatımızda doğumumuzdan itibaren var olan hemoroid memelerinde yıllar içinde gelişen deformasyon ve bu deformasyona bağlı olarak dışkılama sırasında oluşan sıkıntılar topluluğudur.
          Aslında sormak istediğiniz sorunun cevabı bu açıklama içinde çok güzel açıklanmaktadır. Ancak genel olarak bize birileri birşey söylesin biz yapalım mantığında oluruz. Burada önemli olan yasaklar ve serbestler koymak değildir. ideal dışkılama IKINMADAN OLAN DIŞKILAMA DIR. Bunun olması için ise kakamızın BOL VE YUMUŞAK OLMASI gerekir. İşte asıl olan bunun sağlayabilmektir. Nasıl beslenirseniz beslenin, önemli değil. Yeter ki çıkışta bunu sağlayın... Zaten konservatif tedavinin, korunmanın temeli de bu değil midir?
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.