ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Genel Cerrahi (PROKTOLOJİ) UzmanıANASAYFA » HASTA HİKAYELERİ
 

Site içeriğinde anlatılan hastalıkların tanı ve tedavi süreçlerini yaşayan hastaların hikayeleri başlıklar halinde listelenmiştir. Siz de bu süreçlerde yaşadıklarınızı, eleştiri ve önerilerinizi sadece birkaç dakikanızı ayırarak paylaşmak isterseniz... Hikayenizi gönderin »»

Basur(Hemoroid) (107) Kıl Dönmesi (0) Rektosel (10) Anal Fissür(Çatlak) (4) Anal Apse-Fistül (6) Anal Kondilom(Siğil) (1)
Laserötesi Tedavi (83)Basur Muayenesi... (4)
Genel Anlamda... (8)Klasik Cerrahi Tedavi (4)
Basurum.com hakkında... (8)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ...22
Rumuz: AlmanTF - 43/K - Yurtdışı/Germany - (Mesaj gönder) 03.06.14, 12:32
Eğer bu siteyi okuyorsanız doğru yerdesiniz demektir, çocukluğumdan beri peklik problemi yaşadım..götürüldüğüm doktorlarda hep ibs sendromu,sıvı alımı yetersizliği,psikolojik vs gibi teşhisler konuldu.. hamileliğimin 5. ayında bir gece aniden hemoroid yüzünden hastanelik oldum,laksatif(dışkı yumuşatıcı) verilerek ve kabız olmamam gerektiği söylenilerek eve gönderildim.Dışkı yumuşatıcı ilacın rahatlığını keşfedince, spor yapan yürüyüp koşan bir insan olmama rağmen hep kullanmaya devam ettim.. arada birkaç defa ilaç içmeyi unuttuğumda tabii ki bağırsaklarım çalışmıyordu ve şişkinlik yüzünden sabah giydiğim kıyafetlere akşamüstü sığamıyordum.. böyle olunca ilaç içmeyi 15 yıl hiç bir gün unutmadım.. Zaman zaman ilacın etkisi azaldığında google sayesinde hemen yeni ilaçlara başladım ki canım daha çok yanmasın..
Bu 15 yıl içinde zaman zaman kabızlık problemleri yaşadığımda hemoroidlerime yenileri eklendi.. Bu sefer de kolonoskopi korkusundan ve nedense utançtan doktora gidemedim, bir iki denemem oldu ama muayene sırası beklerken kaçtım oradan..
2014 yılı şubat ayında sigarayı bırakınca bağırsaklarım ilaca rağmen hiç çalışmaz oldular, 6 gün ilaç kullanmama rağmen tuvalete çıkamadım ..tabii sonrası kanama ve saatlerce tuvalette kalmak oldu.. İnternette bunun için ot-çöp araştırırken Levent Bey'in sitesine denk geldim.. gece boyunca hepsini okudum, ne çok insanın aynı derdi varmış ve Levent Bey herşeyi nasıl da tüm detaylarıyla anlatmış şaştım kaldım.. yazdığı her şey durumuma birebir uyuyordu ve benim gibi birçok hastası memnuniyetini yazmıştı.. bu kadar da olamazdı hani .. Etrafımdaki cerrahi yollardan hemoroid ameliyatı olanlar hiç böyle şeyler söylemiyorlardı ; simitlere oturmalar,saatler süren sıcak su banyoları , günlerce yüzüstü ağrılar içinde yatmalar bir de bu acıların üstüne birkaç yıl sonra nüks !!
Sitede yazılanlara ikna oldum olmasına ama ALMANYA'da ikamet ediyordum orada kolayca tedavi olabilirdim, Ankara'da da hatrı sayılır çevrem vardı ve en iyi doktoru birkaç telefonla şıp diye bulabilirdim.. Neden BURSA'YDI ?? Eşimi ve anne babamı ikna ettim,canım yanıyordu ve Levent Bey'den başka doktora da gitmeyecektim.. Hemen Levent Bey'e mail attım ,ne sorduysam hemen cevapladı, günün de bana uyması gerekiyordu ,onu da hemen ayarladık..
30 mayıs sabahı muayene ve tetkiklerimi rahatlıkla kolayca ve hiç acısız bir şekilde oldum, sıkıntılarımı gerçekten anlayan bir doktorla olmak çok güven verdi. Muayene ve tetkik sonuçlarına göre REKTOSEL, LİS ve HEMOROİD ameliyatları olmam gerekiyordu .. hastane tertemiz, yepyeni, 5 yıldız otel konforunda ve çalışanları çok güleryüzlüydü ..tahlillerim yapıldı.. Sonuçları beklerken bize bir oda açtılar ve orada dinlendik..
Anestezi personeliyle sohbet edip şakalaşarak ameliyat oldum, 45 dk kadar sürdü acı hissetmedim..çıkınca 2 saat sonra da ayaklarımı hemen hissetmeye başladım bu da çok iyiydi..kalkmak istedim kaldırmadılar,gece yatmaktan sıkıldım.. Koşabilecek gibiydim..gece Levent Bey tekrar kontrole geldi ,hemşireler de saat başı bana bakmaya geldiler. Gece çok rahat geçti , hemşire sabah bir iğne yaptı ama ben istememiştim..ki ağrı eşiğim gerçekten çok düşüktür.
Sabah 10.30'da doktor bey tekrar gelip yapmam gerekenleri iyice tekrar tekrar anlattı , epikriz raporumu teslim etti ve taburcu oldum.. Ağrım olmadan ,sırf 5 saatlik yolculuktan korktuğumdan dolayı bir adet ağrıkesici içtim..yolda çoğunlukla arabayı kendim kullandım,biraz da etrafa bakmak istediğimden babam kullandı..
Bugün 3 haziran,ağrım hiç olmadı,laksatif kullanmıyorum,şişkinliğim hiç yok,yatakta hiç yatmadım, her işimi kendim yapıyorum, sıcak su eldiveni hiç kullanmadım, az yiyebildiğimden iki sabah az az tuvalete de çıktım..ağrı olabilir ihtimalinden dolayı 3 kere sadece sabahları bir adet fitil kullandım...Bu kadar iyi olamaz ama hepsi gerçek.. Hızla daha da iyi oluyorum çok şükür..
Sitede yazılanlar gibi sıkıntılarınız varsa vakit kaybetmeden Levent Bey'le irtibata geçin, en doğru bilgiyle, samimi bir şekilde çok ilgili ve çok rahatça her sorununuzu hemen çözecektir,geçmiş olsun şifa olsun inşallah..Tekrar tekrar teşekkürler Levent Bey.. İyi ki sizin sitenizi bulmuşum,iyi ki kimseyi dinlemeden size gelmişim..
Rumuz: Ersoy01 - 38/E - Turkiye/Adana - (Mesaj gönder) 24.04.14, 05:45
Merhabalar,
Öncelikle rahatsızlığından dolayı bu siteyi karış karış inceleyen herkese geçmiş olsun. Benim basurum.com web sitesini bulmam ve dolayısıyla Levent Bey'le tanışmam tamamen bir tesadüf eseridir.
Şöyle ki; uzun zamandır devam eden hemoroid rahatsızlığımdan dolayı, 3 Haziran 2013 tarihinde yaşadığım şehirdeki bir kamu hastanesinde bir operasyon (cerrahi yöntemle )geçirmiş olmama rağmen zaman geçtikçe şikayetimin yeniden artmakta olduğu bir dönemde internette çaresizce birtakım alternatif ilaçlar ararken basurum.com sitesine rastladım. Önce rahatsızlığın burda nasıl tanımlandığını okudum ve sorunun son derece bütünlüklü ve bilimsel bir şekilde ele alınmış olması benim için siteyi biraz daha cazip hale getirdi. Üye olduktan sonra hasta hikayelerini okudum ve hikayelerin doğallığı, beni ve benim gibi insanların bu rahatsızlık nedeniyle yaşadığı sıkıntıları ve Levent Bey sayesinde doğru yöntemlerle bu dertten nasıl kurtuldukları oldukça ikna edici oldu.
Levent Bey'in değerli bir insan ve sıcak kanlı birisi olduğunu da öğrenince iyice cesaret bulup sitede bulunan bilgilendirme formunu doldurdum ve bir saat içinde kendisi bana cevap yazdı. Ardından Levent Bey'le iki defa daha mesajlaştık ve kararımı verdim. Ancak kendisinin Bursa'da olması aileme biraz ters geldi, işte memlekette doktormu kalmadı da ta Adana'dan Bursa'ya gideceksin! falan gibi tepkilerle karşılaştım. Ama ben yakın ve kolay ulaşılabilir bir doktor tarafından yanlış ve gelişigüzel bir tedaviye maruz bırakılıp yeniden ve yeniden ameliyat olmaktansa, Adana'dan Bursa'ya gidip (Adana-Bursa arası uçak seferlerinin olması da benim şansımdı:)) işini doğru yapan ve kendisinden emin, güvenilir bir insana tedavi olmayı mantıklı buldum.
Önceden işimle ilgili izin sorunu ayarladım, ücret konusunu Levent Bey'le netleştirdim, gidiş-dönüş biletimi ayarladım. Neticede babamla Bursa'ya Pazartesi günü gittik, Levent Bey güleryüzlü bir şekilde bizi muayenesinde karşıladı. Öykümü bir kez daha anlattım kendisine. Ardından muayene etti, tetkikler(ilaçlı dışkılama filmi, Makat ultrasonu gibi) yaptı. Öğlene doğru tetkik sonuçlarına beraber baktık ve rahatsızlığımı tanımladı ve sebeplerini anlattı.
Burada özellikle bir şeye dikkat çekmek isterim Levent Hoca bazı kasap zihniyetli cerrahlar gibi hemen beni bıçak altına yatırmak gibi bir fırsatçılık asla yapmadığı gibi bilakis düşünmem ve durumumla ilgili birtakım yerlere danışmam konusunda telkinde bulundu. Neticede aynı gün 17 Şubat günü akşamüstü ameliyata girdim. Lokal anestezi yoluyla vücudumun yarısı uyuşturuldu ve Levent Hoca ve ekibi tarafından Lazerötesi yöntemle ameliyatım yapıldı. Gece saat 12'de Levent Hoca durumuma bakmak üzere hastaneye geldi. Kendisi gece ağrımın olabileceğini söyleyince daha önceki klasik ameliyatımın ardından geçirdiğim kabus gibi gece aklıma gelmişti ve korkmuştum ama bu ağrı onun yarısı bile değildi öyle ki ağrı kesici iğneyi bile sabaha karşı biraz daha rahat uyumak için yaptırdım. Ertesi gün taburcu oldum, uçak saatimize kadar babamla Levent Bey'in muayenehanesine misafir olduk. Burda Hocamız bana ameliyattan önce ve sonrası ile ilgili fotoğrafları bana gösterdi nasıl bir operasyon yaptığını anlattı. Yapmam ve dikkat etmem gerekenleri anlattı.
Kendisinin hazırlamış olduğu bilgilendirme broşüründe tedaviden sonra nasıl besleneceğimizden tutunda hangi sıkıntılarla karşılaşacağımıza kadar herşey mevcut zaten. Ameliyattan sonra hemen tuvalete gitmek konusunda kendinizi zorlamazsanız Türkiye'nin her yerinden gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz yanınızda biri olduktan sonra yolculuk esnasında hiçbir zorluk yaşamazsınız. Akşam uçağa bindim. İki saat sonra evimdeydim.
İlk günler kanama olabiliyor ameliyattan kaynaklı ama asıl zorluk tuvalete gitme sürecinin başlamasıyla başlıyor diyebilirim. Adeta bağırsaklarınızın ve makatınızın sizden bağımsız hareket ettiğini düşünüyorsunuz. Sık sık tuvalet ihtiyacı duyuyorsunuz Bu dönemde eşimde izin alıp bana refakat etti. (Kendisine minnettarım.:)) Ağrılar yaşanıyor, zorluklar çıkıyor ama Levent Bey'in tavsiyeleri tam olarak uygulandığında bu dönem en az acıyla atlatılıyor. İki hafta evde dinlendikten sonra iş başı yaptım ama ilk gün o bölgede yaralar tam iyileşmediği için kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve pişik gibi sorunlarla karşılaştım. Hemen Levent Bey'i aradım ona danıştım. Bu tür durumların yaşanabildiğini ve normal olduğunu söyledi kendisi. Zaman geçtikçe sıkıntılar azalıyor ve en sonunda iki buçuk üç ay sonra tam anlamıyla rahatladığınıza şahit oluyorsunuz.
Buradaki hasta hikayelerini okurken acaba birgün ben de bu dertten kurtulur da kendi öykümü yazar mıyım diyordum. Yazdım şükür hemde kendimi bu işin sonunda en rahat hissettiğim bir günde. Hikayemin sonunda kendisi tanımaktan büyük mutluluk duyduğum ve hayatımın rengini bana yeniden veren saygın doktor ve değerli insan Levent Bey'e yeniden teşekkür ediyor ve herkese sağlıklı, mutlu günler diliyorum.
Rumuz: Umut - 37/E - Turkiye/Bursa - (Mesaj gönder) 11.04.14, 00:35
Merhabalar,
Levent Bey i kardeşimi de ameliyat etmiş olması sebebiyle uzun süredir tanımama rağmen iş yoğunluğumdan dolayı hep öteledim. Ancak bunun bana faydadan çok zarar sağlayacağını idrak edince Hemoroid şikayetim yüzünden Levent Bey e gittim. Tüm tetkikleri detaylı bir şekilde yaptıktan sonra ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyattan korkmuyordum ancak sonrası yani iyileşme dönemi için soru işaretlerim vardı. Ameliyat sonrasında Levent bey ile konuşmam neticesinde o soru işaretleri de cevaplanmış oldu. Levent bey in bu süreçteki telkin, bilgilendirme ve desteği sayesinde iyileşmem çok hızlı ve sorunsuz oldu. Hemoroid konusunda başka doktor aramayın derim. Levent bey ile tanıştıysanız doğru yerdesiniz demektir.
Rumuz: KARTAL 38 - 34/E - Turkiye/Balikesir - (Mesaj gönder) 14.12.13, 04:49
merhaba arkadaşlar aynı rahatsızlıktan müzdarip olan arkadaşlara vesile olabilirsem ne mutlu bana sağlığına kavuşması konusunda benim rahatsızlığım buyuk abdesttimi yapamamaktı gitmediğim genel cerrahi doktoru kalamdı ve butun doktorlar bi sorun bulamadı ve piskolojik dediler bişiy bulamadıkları için kalsik cevap zaten...

profösörden tutun da en ünlü hastanelere kadar gittim muayene oldum ve ben bu sıkıntıyı yaklaşık 2 yıldır çekiyordum ama geçtiğimiz temmuz ayında başladı sorunum buyuk abdestimi yapamamak ve ilaç kullanmadan lavaboya gidemiyordum hatta ilaç kullansam bile çok rahat bir şekilde yinede yapamıyordum tuvalet ihtiyacımı...
bu yıl eylül ayında bir doktor makat daralması var dedi bir ümitle ameliyat oldum ama bir sonuç eldemedim ve hemen sonrasında netten araştırırken levent hocamı buldum ve telofon açtım derdimi anlattım kendisi sorunumun dışkı çıkış güçlüğü, gizli bağırsak sarkması olabilir dedi hemen bursaya yanına gittim ve film çekti ve ultrasan çekti yani yarım saatte tlf bahsettiği olabilir dediği sıkıntımı bağırsak sarkması teyid etti ve ameliyat etti 15 ekimde levent hocam allah razı olsun hocamdan
hatta böyle bir sıkıntısı olan normal genel cerrahide ameliyat olursa geçici çözüme kavuşur hatta kardan çok zarar elde eder uzun vadede .makat kaslarını kesiyorlar ve buyuk abdest tutamama ve gaz kaçırma ihtimali var ileriki yaşlarda ...
levent hocam üstüne hoca tanınamam hatta türkiyede tek
Rumuz: AHLAT - 56/K - Turkiye/Bitlis - (Mesaj gönder) 20.08.13, 01:56
Merhaba, burada kısaca başımdan geçenleri ve rahatsızlıklarımı anlatmak isterim, bunun benim durumunda olanlar için faydalı olacağını düşünüyorum, öncelikle şunu belirtmek isterim ki eğer bu sitedeyseniz ve Levent bey gibi mükemmel bir şahsiyetle tanışma fırsatını bulduysanız gerçekten çok şanslısınız demektir. Levent bey mükemmel ötesi bir insan, hastayla diyalogu, hastayı dinlemesi, hastaya verdiği güven ve özellikle tecrübesi, tamamiyle mükemmel bir insan, kendisine şimdiden sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. kısaca rahatsızlığımdan bahsetmek istiyorum, benim yaklaşık 15 yıl önce safra kesem alındı ve yıllardır süren mide rahatsızlaklarım vardı, daha doğrusu mide olduğu tarafımıza söyleniyordu, sürekli midemde yanma, şişkinlik, aşırı derecede geğirme, gaz çıkaramama, tuvalete rahat yapamama, zorlanma, büyük abdesti yaptıktan sonra halen varmış hissi, gibi sorunlarım mevcuttu, öyle ki inanın ki bazen su dahi içemez hale geldiğim oluyordu, bu şekilde yıllarca hastane hastane, doktor doktor gezdik, endoskopi, kolonoskopi, vs. Tüm tetkikler yapılmasına rağmen önemli bir şeyimin olmadığını ve nihayetinde klasik olan sonuca varıldığını yani "SENİN Kİ PSİKOLOJİK diğer bir adıyla İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU veyahut HASSAS BAĞIRSAK SENDROMU" denilip gönderilmeler ve her seferinde kısa düzelmeler ve ardından yine aynı, değişen hiç bir şey yok ve akabinde tonlarca ilaç, bu böyle yıllarca devam etti, akabinde makat bölgesinde hemoroid, anal fissür yani çatlak ve böylelikle bu kezde yaklaşık iki yıldır genel cerrahi bölümlerini gezmeye başladık ve en sonunda Allah ın da yardımıyla oğlumun internette araştırmaları sonucunda Levent beyi bulduk, oğlum kendisi ile telefonda uzun uzadıya görüştü, hatta internet sitesinde REKTOSEL hakkında yazmış olduğu bilgilendirme yazısını okuyunca bana "ANNE BEN SENİN RAHATSIZLIĞINI BULDUM" dedi, gerçekten de bana okuduğunda da rahatsızlığımın yıllardır yaşadıklarımızın aynen orada yazdığını gördük ve nihayetinde Bursa ya yani Levent beyin yanına gitmeye karar verdik ve yaklaşık 1,5ay önce Levent bey tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra Rektosel tanısı ve yanında buna bağlı olarak bağırsak sarkması ve makat kaslarında sertleşme, hemoroid ve anal fissür(çatlak) olduğu teşhisi konuldu tabiki görüntüleme esnasında bunları kendimizde gözlemleyebildik (Levent beyin yine olağan üstü ilgi ve alakası sayesinde) ve neticesinde ertesi günü ameliyat kararını verdik, ameliyatım yaklaşık 40-45 dakika kadar sürdü, lokal anestesi ile yani belden aşağı uyuşturma ile ameliyat oldum, ameliyat sırasında zaten hiç bir şey hissetmiyorsunuz ve yine şunu da belirteyim ki Levent bey hastasına olan hassasiyetini ilgi ve alakasını ameliyat sırasında ve sonuna kadar hiç bir şekilde elden bırakmadı bunun için de yine ayrıca kendisine teşekkür ederim, ameliyattan çıktıntan sonra bir gün boyunca hastane de kaldım ilk gün fazla ağrım olmadı, tabiki ağrı kesici iğneler de yapılmıştı ancak narkozun etkisinden olsa gerek biraz mide bulantısı yaşadım, ertesi sabah taburcu edildim, evimize dönebileceğimizi Levent bey söylemişti ancak biz bursada kalabilecek yere sahip olduğumuzdan dolayı yaklaşık 12 gün boyunca bursa da ikamet ettik, ilk tuvalete çıkışımda yaklaşık 4-5 günü buldu çünkü bana yola çıkma ihtimalime binaen iki kez lağman yapılmıştı, tuvalete çıkmaya çok korkuyordum ancak ilk çıkışım gayet iyi oldu aşırı bir ağrım veya sızım olmadı, kanamam da olmadı, çok rahat bir şekilde dışarı çıktım inanınki hayatımda ilk kez büyük abdestim hiç bir katkım olmadan kendiliğinden çıkı verdi, ilk 10 günlük süreç biraz ağrılı geçti, ağrı kesici ineler sayesinde bu sürecide çok sıkıntılı olmayacak şekilde atlatıyorsunuz ve ayrıca 10 günlük süre boyunca kanama riski olduğunu da doktor bey söylemişti ancak bu düşük bir ihtimal ve bu ihtimalinde olmaması için ıkınmamanız lazım zaten tuvaletinizi nasıl yapacağınızı nasıl hareket etmeniz gerektiğini, neler yapmanız gerektiğini Levent bey tüm detaylarıyla anlatıyor, ve neticede şu anda 1,5 aydır ameliyat olmuş durumdayım ve memleketim olan Bitlis in Ahlat ilçesindeyim, ara sıra sıkıntılarım oluyor ancak ameliyatın tamamiyle iyleşme süreci yaklaşık 3 ay kadar süreceğini doktor bey bana söylemişti, tabiki önceye göre çok ve çok iyiyim, tuvalete hiç zorlanmadan, ıkınmadan, elimle yardım yapmadan çıkabiliyorum, oturduğum gibi haldırt diye düşüveriyor :) bu çok güzel bir duygu, ha yemeklerime gelince hani kabız olmakdan çok korkardım korkulu rüyam gibiydi ancak ameliyat sonrası bildiklerimin ve bildiklerimizin tam aksine kabız olacakmış şekilde beslenmem gerektiğini Levent bey bana söyledi ancak ben bunun nasıl olacağını yani kabız olmamın sıkıntı yaratıp yaratmayacağı konusunda kendisine sorduğumda "KABIZ OLACAKMIŞ GİBİ YİYECEKSİN ANCAK KABIZ OLMAYACAKSIN" cevabını aldım ve gerçekten de kabız olacakmış gibi yiyorum ancak KABIZ OLMUYORUM, günde üç öğün yemek yiyiyorum ve her öğünden sonra da muz yiyorum ancak söylediğim gibi kabızlık artık yok, önceden yiyemediğim çoğu şeyi şu anda yiyebiliyorum bahsettiğim gibi halen tam bir düzelme sağlanmadı çünkü vücuduma bu hastalığın yıllardır vermiş olduğu tahrifat bir anda düzelmiyor zaman içerisinde daha da iyi olacağıma inanıyorum, Levent beyle her an her saatte açıp görüşebiliyorum, kendisine sormadan hiç bir şey yapmamamı istediği için kafama takılan en ufak bir şeyde kendisine ulaşabiliyorum, inanın ki bu çok önemli bir durum bir hastanın doktoru ile sürekli görüşebilmesi mükemmel bir şey, bu nedenle Levent beye ne kadar teşekkür etsek azdır, bundan sonraki süreçlerimi de paylaşmaya devam edeceğim, inanın ki Levent bey mükemmel bir insan ve ona nasıl teşekkür edeceğimizi bilemiyoruz, halen de kendisini aradığımızda büyük bir sabır ve güler yüzle sizi dinleyebiliyor ve sorularınıza sıkılmadan yorulmadan cevap veriyor, ha şunu da belirtmem lazım inanın ki vermiş olduğu hizmet, emek, özveri karşısında almış olduğu ücrete gelince belki merak edersiniz; emin olun ki bedava diyebilirsiniz, inanın ki bu da Levent beyinin bu işi para için yapmadığının bir delilidir, kendisine yine ve tekrar tekrar sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz, bahsettiğim gibi ilerleyen zamanlarda durumumla ilgili yine burada ara ara yazmaya devam edecez, sevgi ve selamla (songül gürbüz,--------BİTLİS-AHLAT)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ...22
basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.